Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Owies – popularny składnik mieszanek paszowych – w badaniach PDO

Obrazek

Uprawa owsa w siewie czystym jest popularna na terenach podgórskich, natomiast w pozostałych regionach kraju zboże to jest ważnym komponentem mieszanek paszowych.

Janusz Biernacki25 stycznia 2017, 08:15

Jego główne zalety agrotechniczne to:

  • duża tolerancja na zakwaszenie i jakość gleb;
  • duże zdolności wykorzystywania związków mineralnych, nawet tych trudno dostępnych;
  • małe wymagania dla przedplonu;
  • efekty fitosanitarne dla płodozmianu, polegające na zmniejszaniu presji chorób podsuszkowych w monokulturze zbóż;
  • jest dość dobrym przedplonem dla innych zbóż, dobrze też znosi uprawę w ich następstwie.

Do uzyskania jak najwyższych plonów owies potrzebuje dużej ilości wilgoci, zwłaszcza w początkowych fazach wegetacji, oraz bogatej w składniki odżywcze gleby. Bardzo ważny dla tego gatunku jest też możliwie najwcześniejszy termin siewu, który działa korzystnie na krzewienie, budowę wiechy i dorodność ziaren. Zboże to wyjątkowo silnie reaguje natomiast na opóźniony siew, co odbija się negatywnie na wielkości plonu.
Szczegółowe informacje o parametrach rolniczo-użytkowych odmian owsa, przebadanych w doświadczeniach PDO, poznasz z artykułu wydania 02/2017 „top agrar Polska“ na str. 94–96.Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)