Reklama zniknie za 11 sekund

Pełna ochrona od Innvigo

Obrazek

Dni pola to najlepsza okazja do zaprezentowania technologii ochrony różnych gatunków roślin uprawnych. W tym roku kilka ciekawych propozycji na Lubelszczyźnie przedstawiła firma Innvigo.

Jacek Daleszyński17 czerwca 2019, 00:26
W ofercie firmy w tym roku znalazły się nowości m.in. w herbicydach i fungicydach. W pierwszej grupie nowością jest preparat Rassel 100 SC do zastosowania w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym. Zawiera florasulam, który ma sprawdzać się przede wszystkim w zwalczaniu przytulii czepnej, ale też samosiewów rzepaku czy maku polnego. W pszenicy środek można stosować już od trzeciego liścia. Do zabiegów jesiennych w pszenicy producent poleca też preparat Cevino 500 SC zawierający flufenacet. Można go stosować pojedynczo, ale zwiększenie spektrum zwalczanych chwastów poprawi dodatek np. diflufenikanu w preparatach Adiunkt lub Saper (oba 500 SC). Preparat można zastosować przed lub powschodowo.
W przypadku odchwaszczania rzepaku nowością jest preparat Rento 150 WC zawierający znaną substancję fluazyfop-P-butylowy. Środek ma też rejestrację w buraku i kapuście głowiastej.

Nowa broń na grzyby

Tegoroczną nowością od Innvigo jest preparat Kier 450 SC. To trójskładnikowy fungicyd zawierający azoksystrobinę, difenokonazol i tebukonazol. Zarejestrowany jest w zbożach, a także w rzepaku ozimym i cebuli. W najbliższej przyszłości preparat otrzyma też rejestrację do stosowania w buraku cukrowym.
Będą kolejne nowości
Na najbliższy sezon wiosenny Innvigo planuje wprowadzenie na rynek trójskładnikowego herbicydu w zbożach opartego o jodosulfuron. W planach jest też wprowadzenie dwuskładnikowej zaprawy nasiennej dla jęczmienia opartej o fludioksonil i cyprokonazol. Najbliższe lata to także rejestracja zaprawy dwuskładnikowej z tritikonazolem i fludioksonilem.

Pola po gradzie

O problemach tegorocznej wegetacji przy polach doświadczalnych opowiadał Andrzej Brachaczek , dyrektor działu badań i rozwoju Innvigo. Zwrócił m.in. uwagę na fakt uszkodzeń roślin przez grad, który spadł tydzień przed zorganizowaną imprezą. Najmocniej ucierpiał burak cukrowy, którego liście straciły sporą część asymilacyjną liści. Uszkodzenia były też widoczne na łuszczynach rzepaku w postaci białych plamek, a na pszenicy w postaci białych i wyschniętych kłosków, które niekiedy były „wybite” z kłosów.
– Takie uszkodzenia to brama dla pasożytów. Warto zatem obserwować szczególnie buraka cukrowego, bo w nim możemy jeszcze wykonać ochronę fungicydową skuteczną przeciwko grzybom, które zaatakują rośliny właśnie przez uszkodzone tkanki – mówił.
W rzepaku zwrócił uwagę na porażenie mączniakiem rzekomym, o którym bardzo mało mówi się przy okazji zwalczania chorób w rzepaku. Przestrzegł także przed zgnilizną twardzikową, która w tym roku może jeszcze w bardzo dużym nasileniu zaatakować rośliny.
– Warto też zwracać uwagę na zachwaszczenie. W rzepaku groźna jest np. stulicha psia, która w rejonie Lubelszczyzny powoduje, że niektórzy rolnicy nie mogąc jej zniszczyć rezygnują z uprawy rzepaku – mówił Andrzej Brachaczek.

Ważna celna diagnostyka chorób

Podczas części wykładowej swoją prezentację przedstawił prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.
– Nawet, gdy nie pada to gleba jest akumulatorem ciepła i wilgoci, a to daje warunki do rozwoju chorobom grzybowym. Groźna jest np. septorioza paskowana liści, której infekcja może się rozwijać w roślinie w sposób bezobjawowy przez 2–3 tygodnie – mówił prof. Korbas. Zalecał też wzmożoną czujność w przypadku możliwości wystąpienia brunatnej plamistości liści czy rdzy żółtej.
– W rzepaku natomiast warto przykładać się do zwalczania zgnilizny twardzikowej. Sklerocja tego grzyba bowiem po osypaniu się mogą być zdolne do wytwarzania w glebie apotecjów i zarodników przez 8–9 lat – mówił. Zwrócił też uwagę na ochronę rzepaku przed mszycami, które mogą przenosić wirusa żółtaczki rzepy.

Impreza z cyklu Dni Pola Innvigo odbyła się 12 czerwca w miejscowości Hulcze w woj. lubelskim.

jd, fot Daleszyński


1 z 11
Andrzej Brachaczek, dyrektor działu badań i rozwoju Innvigo.

Andrzej Brachaczek, dyrektor działu badań i rozwoju Innvigo.

2 z 11
Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

3 z 11
Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

4 z 11
Gości przywitał Krzysztof Bodnar, u którego dni pola odbywały się.

Gości przywitał Krzysztof Bodnar, u którego dni pola odbywały się.

5 z 11
Krzysztof Golec, prezes Innvigo.

Krzysztof Golec, prezes Innvigo.

6 z 11
Maciej Bystroński, Innvigo.

Maciej Bystroński, Innvigo.

7 z 11
Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

8 z 11
Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

Dni Pola Innvigo w miejscowości Hulcze.

9 z 11
Łuszczyny rzepaku uszkodzone przez grad..

Łuszczyny rzepaku uszkodzone przez grad..

10 z 11
Psznica uszkodzona po gradziw.2

Psznica uszkodzona po gradziw.2

11 z 11
Burak cukrowy uszkodzony przez grad..

Burak cukrowy uszkodzony przez grad..

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)