Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Perfekcyjny zabieg pestycydowy dzięki pomiarom pogody

Kombajn, agregat uprawowy, czy opryskiwacz nie wystarczą już do prawidłowego prowadzenia gospodarstwa. Obecnie pełnowartościowym narzędziem rolnika staje się także… stacja pogodowa.

Janusz Biernacki18 grudnia 2021, 10:18
– Dzięki informacjom ze stacji pogodowej poprawiam skuteczność zabiegów i ograniczam nakłady na ochronę. To była główna motywacja wprowadzenia tego rozwiązania na pola – mówi Rafał Wawrzyński, rolnik z Dziarnowa. W jego rejonie od wielu sezonów uprawy narażone są na skutki suszy. W obniżeniach terenu występują także często zastoiska mrozu, wody, mgły, czy rosy. Ponadto, coraz droższe środki, zwłaszcza nawozy, czy pestycydy, rzutują mocno na opłacalność produkcji. Z tego powodu m.in. zabiegi ochrony roślin powinny osiągać maksymalną skuteczność. Dużym wsparciem są wówczas dane, których dostarczają zamontowane obecnie na jego polach dwie stacje meteorologiczne.

– Mam je od ponad roku, działają z dobrym skutkiem, dlatego sądzę, że już w przyszłym sezonie spłaci mi się ta inwestycja – dodaje gospodarz. Pomysł zbudowania własnej stacji pogodowej powstał w 2019 r., a w programowaniu urządzenia wspierał go brat Adam, z wykształcenia programista-informatyk.

ZYSKAJ MONITORING TWOICH UPRAW DZIĘKI AGRARPOGODZIE!

Ważna kondycja roślin

Na efektywności ochrony duży wpływ ma kondycja fizjologiczna roślin w momencie zabiegu i najbliższych godzinach po nim. Z tego powodu Wawrzyński zdecydował o monitorowaniu tylko wybranych parametrów pogodowych i stanu upraw, jego zdaniem, najbardziej przydatnych dla skutecznego działania stosowanych w gospodarstwie środków ochrony roślin…

Cały reportaż, w tym elementy pomiaru pogody, sposób odczytywania danych, zasady dostępności do serwera, czy koszty budowy urządzenia, znajdziesz w nowym wydaniu miesięcznika „top agrar Polska” 1/2022. Polecam ten materiał, zwłaszcza właścicielom gospodarstw borykającym się z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi podczas zabiegów ochrony upraw.
[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)