Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Phoma może jeszcze zaatakować rzepak!

Obrazek

Jeśli jesień będzie ciepła – a wiele na to wskazuje – należy się liczyć z dużym zagrożeniem ze strony suchej zgnilizny kapustnych – powszechnie nazywanej już przez rolników phomą. Walka z nią nie jest trudna, pod warunkiem doboru optymalnego terminu zabiegu i substancji czynnej.

dr Maria Walerowska1 października 2016, 02:00

Niezwykle suchy i ciepły wrzesień sprawił, że nawet rzepaki posiane w wilgotną glebę nie zawsze wschodziły i rozwijały się równomiernie. Ale jak tylko przyjdą deszcze  trzeba się liczyć z tym, że zaatakować może sucha zgnilizna kapustnych – zwana już popularnie phomą.

Upały i susza w drugiej i trzeciej dekadzie września wyhamowały tempo rozwoju rzepaku. Jeśli warunki pogodowe znacznie się nie pogorszą, plantacje optymalnie rozwinięte powinny osiągnąć fazę 4 liści około 3. dekady września. Jest to bardzo ważny moment w rozwoju rzepaku, ponieważ rośliny przestawiają się na pobieranie składników pokarmowych z gleby.

W przypadku długiej wegetacji jesiennej – tak jak np. w zeszłym sezonie – grzyb powodujący suchą zgniliznę kapustnych może przerastać przez wiązki przewodzące liścia, ogonek do szyjki korzeniowej. Tam rozwijając się ogranicza przewodzenie składników pokarmowych i hamuje rozwój roślin. W efekcie może powodować znaczne straty w plonie.

Czym zwalczać?

Obecnie w Polsce do zwalczania suchej zgnilizny kapustnych jesienią i wiosną zarejestrowano kilkadziesiąt środków. Zdecydowaną większość stanowią fungicydy z grupy triazoli. Stosując tę grupę środków należy pamiętać, że temperatura w trakcie zabiegu nie powinna być niższa niż 12°C, w przeciwnym razie ich skuteczność (wnikanie i przemieszczanie w roślinie) będzie ograniczona.  mwal

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym numerze „top agrar Polska” (10/2016) od str. 80.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)