StoryEditor

Pierwszy zabieg w jęczmieniu ozimym

Na większości plantacji jęczmienia należy zadbać już o podstawę źdźbła oraz o liście, które w obecnych warunkach są intensywnie atakowane przez choroby.
08.04.2014., 11:04h

Groźne na podstawie źdźbła mogą być łamliwość oraz zgorzel podstawy (szczególnie w płodozmianach zbożowych), a na liściach przede wszystkim mączniak, który pojawił się już praktycznie na wszystkich zbożach ozimych. Występują także, choć w mniejszym nasileniu, rynchosporioza i plamistość siatkowa.
Pod kątem zwalczania chorób podstawy źdźbła skuteczne będą mieszaniny morfolin i triazoli, np. Capalo 337,5 SE, Tilt turbo 575 EC, Input 460 EC. Skuteczny w ochronie podstawy źdźbła jest także prochloraz, np. w preparacie Mondatak450 EC, Mirage 450 EC. Można także zastosować proquinazid (np. Talius 200 EC, Halny 200 EC), który wydłuży przy okazji efekt działania na mączniaka. Zabieg tymi substancjami powinien być wykonany w fazie BBCH 31 (pierwsze kolanko).
Mączniak i rynchosporioza do infekcji nie potrzebują wysokich temperatur, zatem są one groźne już na obecnym etapie rozwoju jęczmienia. Plamistość siatkowa, i rzadziej występująca ramularia, wymagają wyższych temperatur do infekcji, a ich zwalczanie najlepiej przeprowadzać w fazie BBCH 37.
Więcej na ten temat w „top agrar Polska” 3/2014.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 14:30