Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Płytko, sucho, głębiej – sucho

Obrazek

Od kilkunastu dni brakuje w kraju większych opadów deszczu. A to pora przygotowania pól i siewu większości ozimin. Oba zabiegi wymagają odpowiedniej wilgotności gleby, a bezpośrednio po nich nasiona czy ziarno potrzebują wilgoci do kiełkowania i rozwoju siewki.

Janusz Biernacki22 września 2020, 14:30
Aktualna ocena stanu wilgotności gleb w kraju nie przedstawia się korzystnie. Brakuje wilgoci w glebie zarówno w strefie siewu, tj. od 0 do 7 cm głębokości, jak i na poziomie 28–100 cm (patrz mapy; źródło: IMGW). Obraz tego parametru na dwóch różnych poziomach profilu przedstawia się niemal identycznie. Stan ten niepokoi rolników, gdyż sezon – potrzeby wodne roślin – wymaga obecnie zdecydowanie więcej wody w glebie.


Jeśli stan ten utrzyma się przez kolejne dni, będą kłopoty z odpowiednim przygotowaniem gleby do siewu, zagrożone są też dynamiczne i równomierne wschody – odpowiednia obsada roślin na polu. Wiąże się to także z kłopotami w dobraniu terminu i fazy rozwoju upraw dla stosowania herbicydów, czy fungicydów.
Nierównomierne łany oznaczają również nierówną konkurencję roślin o przestrzeń, światło i składniki pokarmowe, co pogłębi niekorzystną sytuację na polu.

Zapowiadane krajowe opady na drugą połowę tygodnia poprawią zapewne bilans wody w glebie, ale następujące równolegle znaczące ochłodzenie i skracanie się długości dnia (od dzisiaj, od godz. 15.30 mamy astronomiczną jesień), ograniczą dynamikę rozwoju roślin i zakres temperatur do stosowania niektórych środków ochrony czy preparatów wspomagających ich jesienny rozwój. A jest on szczególnie ważny, gdyż w tym czasie uprawy wykształcają zawiązki przyszłych plonów, przygotowują się do spoczynku zimowego, do czego potrzebują osiągnięcia odpowiedniej fazy rozwoju. Słabsze kondycyjnie rośliny są też mniej odporne na infekcje chorobowe i ich skutki oraz szkodniki.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)