Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Po zmianach nowej WPR zużycie pestycydów wzrośnie?

Obrazek
Eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych spotkali się w ramach grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne”. Przedstawiciele zwrócili uwagę, że planowany budżet Unii Europejskiej musi zagwarantować realizację ambitnych celów dotyczących między innymi znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin. 
Dorota Kolasińska26 lutego 2021, 08:24
– Jeżeli chcemy wprowadzać jakieś instrumenty w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej to musimy widzieć czy mamy na to pieniądze. Tymczasem z budżetu Unii Europejskiej to raczej nie wynika. Więc mamy dobre intencje, ale nie mamy możliwości wsparcia – zaznaczył Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. 

Według FBZPR obecna polityka rolna KE jest kontrowersyjna, przede wszystkim część, dotycząca rynku środków ochrony roślin. Zdaniem eksperta FBZPR, mimo ambitnych planów i założeń osiągnie ona zupełnie odwrotny cel i zamiast ograniczyć zużycie, po wprowadzeniu nowych wymogów zużycie wzrośnie… 

– Jesteśmy za wycofywaniem środków ochrony roślin, ale musi być pewna konsekwencja w tych działaniach. Wycofujmy stare środki i zastępujemy je nowymi, bezpieczniejszymi a może nawet tańszymi. A co my robimy? Robimy zupełnie odwrotnie. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przesłał już do Copa-Cogeca raport, w którym udowodnia, że po wprowadzeniu zmian nie zmniejszy się zużywanie środków ochrony roślin a wręcz odwrotnie zwiększy się ich zużycie i to gorszej jakości. Więc w którą stronę my zmierzamy – pytał Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, który krytycznie odniósł się do polityki handlowej Unii Europejskiej. Na europejskich rolników nakładane są wciąż nowe obowiązki i wymagania, które nie obowiązują w krajach trzecich, skąd importujemy żywność. 

– Mamy to nieszczęście, że graniczmy z krajami, które dużo sprzedają do Unii Europejskiej, ale nie muszą spełniać naszych norm fitosanitarnych. Tam cały czas funkcjonują środki ochrony roślin, które u nas są zakazane – zwrócił uwagę Szymańczak.

oprac. dkol na podst. FBZPR


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)