Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Podatek cukrowy zwiększy tylko import cukru od sąsiadów

Obrazek
Przeciwko rządowym planom wprowadzenia tzw. podatku cukrowego wspólnym głosem zaprotestowali rolnicy oraz przedsiębiorcy. Ich zdaniem nowa opłata nie zmniejszy konsumpcji cukru, ale zwiększy import od naszych sąsiadów.
wk3 lutego 2020, 16:53

Podatek cukrowy w trosce o zdrowie Polaków?

Rząd tzw. opłatę cukrową chce wprowadzić w trosce o zdrowie obywateli narażonych coraz bardziej na epidemię otyłości. Stąd pomysł, aby na słodkie napoje nałożyć nowy podatek. Szacowane wpływy z tego tytułu do budżetu państwa to 2 mld. zł. Jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu głośno protestują przedsiębiorcy oraz rolnicy, którzy twierdzą, że rząd nie osiągnie w ten sposób żadnych zamierzonych celów.

Brak szacunku strat po wprowadzeniu podatku cukrowego

Co więcej, w żaden sposób nie zostały oszacowane straty, jakie z tytułu nowego podatku poniesie biznes i rolnictwo. – Zwracamy uwagę, że w ustawie jest zaproponowany termin 1 kwietnia. Oczywiście ustawa bardzo sprytnie operuje nazwą opłata. Ale według wszystkich analiz prawnych nie jest to opłata, ale zwykły podatek nałożony na przedsiębiorców i konsumentów. Vacatio legis, które rząd zaproponował łamie Konstytucje RP oraz Konstytucje dla Biznesu, którą ten rząd zaproponował. Miała być ona gwarantem, że przedsiębiorcy nie będą w trakcie roku obrotowego zaskakiwani drastycznymi zmianami w warunkach funkcjonowania. Z czym teraz mamy do czynienia – powiedział Andrzej Gantner dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

To kolejne problemy

Ogromny niepokój wobec planów rządu od początku wyrażał przemysł cukrowniczy, dla którego oznacza to kolejne duże problemy. – Moment pojawienia się tej ustawy jest bardzo nieodpowiedni, a wręcz katastrofalny. Obecne ceny cukru przez kilka ostatnich lat spadły o 40%. Obecnie cztery koncerny cukrowe, które funkcjonują w Polce balansują na krawędzi opłacalności – dodał Michał Gawryszczak ze Związku Producentów Cukru. – Ustawodawca niestety nie przewidział konsultacji z organizacjami rolników oraz nie przygotował oceny skutków jak nowe prawo wpłynie na rolników. Dlatego chce kategorycznie powiedzieć, że my jako plantatorzy buraków cukrowych jesteśmy przeciwni wprowadzaniu opłaty cukrowej – mówił Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku jest bardzo trudna, zamykane są kolejne cukrownie, a rolnicy tracą możliwość zbytu surowca. 

Przez podatek cukrowy zwiększy się import cukru

Zdaniem przedsiębiorców oraz rolników rządowe plany nie spowodują zmniejszenia konsumpcji cukru w kraju. Tylko teraz nie będzie on pochodził z Polski ale z Niemiec, Czech i Słowacji, gdzie takiej opłaty nie ma. – Ten podatek nie ma nic wspólnego z celem prozdrowotnym, ale jest katastrofalny pod względem działania gospodarczego – podsumował Andrzej Gantner PFPŻ.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)