Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Podorywki w bryłach

Obrazek

Nienagłaśnianym dotychczas skutkiem suszy, także związanym ze znacznym niedoborem wody w glebie, są obecnie źle wykonane podorywki. Na wielu polach można zauważyć dominację różnych rozmiarów bryły, które w suchych warunkach trudno będzie doprawić, a terminy siewu poplonów, rzepaku czy niebawem jęczmienia ozimego już są lub zaczną wkrótce obowiązywać.

Janusz Biernacki10 sierpnia 2019, 11:00
O skutkach suszy i ich wpływie na niskie plony zbóż, rzepaku, kukurydzy czy ziemniaka można przeczytać w codziennych komunikatach prasowych i innych mediów. Jeżdżąc po kraju, można obecnie bez trudu zaobserwować bryły czy duże grudy na polach, które są skutkiem podorywki wykonanej w zbyt przesuszonej glebie oraz niewłaściwym sprzętem. Na niektórych polach były to najzwyczajniej płycej pracujące pługi. Bryły ziemi, obsychając z każdej strony, tracą swoje ostatnie rezerwy wilgoci, stając się twardym „orzechem” do zgryzienia – uprawy [patrz foto].Tak wykonany zabieg nie spełnił swojego głównego celu jakim jest przerwanie przestworów kapilarnych i zahamowanie bezproduktywnego parowania wody – ubytku wilgoci glebowej. Po bliższych oględzinach okazuje się bowiem, że duże części pola są nietknięte zębem czy lemieszem roboczym sprzętu podorywkowego, który nie zagłębiał się w twardej skorupie gleby. Te wzruszone – wyrzuciły na powierzchnię liczne bryły wielkości od kilkunastu do ponad 20 cm. Na cięższych glebach można też znaleźć wyrwane z podłoża odłamki wielkości 30–40 cm, które odsłaniają profil na zbliżoną głębokość, co sprawia wręcz idealny, lecz w tych warunkach wyjątkowo niepożądany, komin wentylacyjny [patrz foto].

Lokalnie pada, co pomoże rozkruszyć duże bryły podczas zabiegów doprawiających pole, ale w miejscach, gdzie deszczu ciągle brakuje, jego przygotowanie do siewu poplonów, czy wkrótce rzepaku będzie bardzo trudne. Wówczas na pewno nie wystarczą bierne narzędzia, a i liczba przejazdów maszyn będzie większa, co podniesie nakłady już na starcie wegetacji.Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)