Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Podtopiona Suwalszczyzna i Podlasie

Obrazek

Wczorajsza doba była opadowo katastrofalna dla Suwalszczyzny i Podlasia. W wielu lokalizacjach spadło ponad 70 mm deszczu, a w Gołdapi… 114,1 mm.

Janusz Biernacki13 lipca 2022, 10:55
Tego chyba nikt się nie spodziewał. Wczorajszej doby deszcze podtopiły Podlasie. Opady były tam wyjątkowo intensywne, wręcz rekordowe. Na polach są wielkie zastoiska wody, gotowe do zbioru rzepaki i zboża wyległy i są zagrożone porastaniem ziarna i nasion, wiele gospodarstw ma też zalane obejścia, część dróg jest nieprzejezdna. Zaczyna też brakować miejsca na wodę w korytach rzek. Podobny scenariusz jest także w miastach.
Służby meteorologiczne IMGW wydały dla tego rejonu wcześniejsze ostrzeżenie o możliwości wystąpienia silnych opadów, ale w niektórych miejscowościach przekroczyły one nawet górne pułapy alertowe (patrz mapa).
Minionej doby najwięcej wody spadło w:
  • Żabinie – 82,7 mm, tj. 82,7 l/m2; 827 tys. l/ha
  • Baniach Mazurskich – 70,3 mm
  • Gołdapi – 114,1 mm
  • Olecku – 70,1 mm
  • Nowosadach – 72,2 mm
  • Różanymstoku – 56,1 mm
  • Jałówce – 55,7 mm
  • Drahlach – 52,2 mm.
Zbyt duża ilość wody w glebie nie jest korzystna dla upraw polowych, gdyż korzeniom brakuje powietrza do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli stan ten potrwa dłużej niż 3–4 dni, w zależności od typu gleby, rośliny spowolnią rozwój. Na liściach intensywnie wegetujących upraw pokażą się nietypowe przebarwienia chlorofilu w postaci plam lub smug, które mogą prowadzić nawet do ich częściowego lub całkowitego zasychania.
Na zalanych kwaterach ziemniaka przetchlinki bulw się powiększą, będą widoczne na skórce jako białe drobne zgrubienia (patrz foto), co spowoduje, że towar nie będzie nadawał się do przechowywania i musi być możliwie szybko zagospodarowany.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)