Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogoda przerywa żniwa. IMGW ostrzega: ulewne deszcze w kilku województwach

IMGW wydało we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu w pasie od Śląska po Mazury i Podlasie. To zła wiadomość dla tych rolników, którzy jeszcze nie ukończyli żniw. Na Śląsku, gdzie opady są bardzo obfite, zebrano dopiero 40 proc. pszenicy. 

Kamila Szałaj4 sierpnia 2020, 10:59
- Prognozujemy lokalnie wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i przejściowo silnym dla Śląska i województwa łódzkiego oraz dla północnych powiatów Mazowsza, południowej części Opolszczyzny i Dolnego Śląska – informuje IMGW. 

W tych rejonach może spaść do 35 mm. Na południowym wschodzie możliwe są również burze.

Zróżnicowane będą temperatury powietrza.

- Temperatura maksymalna od 17°C na południowym zachodzie i lokalnie w centrum, do 29°C na południowym wschodzie, w obszarach podgórskich Sudetów od 14°C do 16°C. 

Z kolei wiatr będzie słaby i umiarkowany, a w czasie burz porywisty - do 80 km/h. 

Mimo opadów nadal występuje deficyt wody. Z ostatniego raportu IUNG wynika, że susza zagraża uprawom w 6 województwach.


Na Śląsku zebrano 40 proc. pszenicy. Deszcze przeszkodziły rolnikom


Tak intensywne opady deszczu to jednak problem dla rolników, którzy są w trakcie żniw. Na Śląsku, gdzie od rana pada bez przerwy, zebrano dopiero ok. 40 proc. pszenicy. Gdyby nie pogoda, dziś kombajny pracowałyby pełną parą. 

- Dzisiejszy deszcz bardzo przeszkodził nam w żniwach. O ile jęczmień ozimy już mamy całkowicie zebrany, o tyle pszenicę ozimą skoszono jedynie w 40 proc. Owies mamy jeszcze niedojrzały, więc nie możemy go zbierać. Dziś, gdyby nie te deszcze, zbieralibyśmy pszenicę i pszenżyto, które do tej pory zostało skoszone w niewielkim stopniu. Nie do końca ukończone są zbiory rzepaku, które w tym roku zaczęły się poźniej – mówi w rozmowie z nami Teresa Giel, ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Oddział w Mikołowie.  


ksz, fot. pixabay.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)