Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogotowie polowe: Jak pomóc rzepakowi po mrozach? Słodyszek też już atakuje!

Przymrozki w 2 i 3. dekadzie marca dopiero zbiorą swoje żniwo. Na rzepakach widać popękane łodygi, ale uszkodziły na pewno także pąki kwiatowe. Ocieplenie w ostatnich dniach uaktywniło szkodniki – zwłaszcza niebezpieczny jest teraz słodyszek rzepakowy. Jak teraz pomóc rzepakom i jak je chronić?

dr Maria Walerowska10 kwietnia 2020, 08:59

Spękane łodygi to otwarte wrota do wnikania patogenów, a szczególnie grzybów chorobotwórczych. Na pierwszym miejscu czyha na taką okazję sprawca szarej pleśni. W większości przypadków nie doszło do przemarznięcia łodygi, ale transport asymilatów może być ograniczony. Przymrozki trafiły rzepaki, zwłaszcza te dobrze rozwinięte w fazie pąkowania, co oznacza, że mogły uszkodzić także pąki kwiatowe.

Pytanie tylko w jakim stopniu? Niebawem czas pokaże, ponieważ w tym miejscu nie zawiąże się łuszczyna. Ocieplenie sprawiło, że uaktywnił się także słodyszek rzepakowy oraz chowacz czterozębny. W jaki sposób wspomóc „wymęczone” przez przymrozki rzepaki oraz jak to połączyć z ochroną insektycydową podpowiadamy w najnowszym odcinku Pogotowia polowego.

ZOBACZ NAJNOWSZY ODCINEK POGOTOWIA POLOWEGO!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)