Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogotowie polowe TAP extra: G jak Gleba – jak ocenić skład granulometryczny i strukturę gleby?

Jak dobrze znacie swoją glebę? Jak dobrze znacie swój warsztat pracy? Kiedy powinna zapalić się lampka, że nasza gleba choruje? W nowej serii Pogotowia polowego „G jak gleba” pokazujemy proste testy polowe, które pomogą Wam ocenić kondycję gleby.

dr Maria Walerowska8 czerwca 2023, 15:22
Dlaczego warto to zrobić? Odpowiedź jest prosta – żeby jeszcze efektywniej uprawiać, nawozić i jeszcze lepiej przygotować się na trudne warunki, jak choćby suszę, która niestety po raz kolejny puka, a nawet już w niektórych regionach, wali do drzwi.

W pierwszym odcinku pokażę Wam, jak w prosty sposób oszacować na polu skład granulometryczny gleby (ile gleba zawiera frakcji piasku, gliny, iły czy pyłu) oraz jej strukturę. Nie zawsze niezbędna jest do tego odkrywka glebowa, ale na pewno ułatwia ocenę kondycji gleby. Wraz z gościem specjalnym – dr. hab. Bartłomiejem Gliną, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pokażemy Wam proste testy polowe, które możecie sami wykonać na polu.

Nie potrzeba do nich specjalistycznego sprzętu – wystarczy szpadel i nóż.

Zachęcam do oglądania!

Dr Maria Walerowska

Zdjęcia i montaż: Łukasz Siara


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)