Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogotowie polowe TAP: Odchwaszczanie zbóż a mieszanie ŚOR

Obrazek

Wegetacja galopuje. Zawężają się okienka czasowe na wykonanie zabiegów. Pojawia się pytanie jaki w pierwszej kolejności wykonać lub które można połączyć i wykonać za jednym przejazdem. W tym odcinku Pogotowia polowego „top agrar Polska” dr Maria Walerowska wspólnie z gościem specjalnym – Panem Adamem Paradowskim z Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu spróbuje rozwiać Wasze wątpliwości.

dr Maria Walerowska15 kwietnia 2018, 13:09
W najtrudniejszej sytuacji są rolnicy, którym warunki pogodowe nie pozwoliły wykonać odchwaszczania zbóż jesienią. Tam problemem będą chwasty zimujące, z których zwalczaniem trzeba się liczyć wiosną. Należą do nich: miotła zbożowa, przytulia czepna, bodziszek drobny, fiołek polny, chaber bławatek, maruna, gwiazdnica pospolita, przetaczniki.

Chwasty zimujące to gatunki jare, ale dobrze znoszące temperatury panujące podczas łagodniejszych zim. Wczesną wiosną są w stanie zakwitnąć i wydać nasiona. Nie warto czekać z ich zwalczaniem ponieważ mogą okazać się odporne na działanie herbicydów, nawet w najwyższych zalecanych dawkach. W takiej sytuacji zawsze warto postawić na zabieg wcześniejszy, jak tylko można będzie wjechać w pole. I ten zabieg powinniśmy wykonać jak najszybciej i w pierwszej kolejności.

Czy można jednak połączyć go z innymi zabiegami, jak choćby ze stosowaniem regulatorów wzrostu, fungicydów czy nawozów dolistnych? Między innymi o tych kwestiach będzie rozmawiała w tym odcinku Pogotowia polowego „top agrar Polska” dr Maria Walerowska z zaproszonym gościem – Panem Adamem Paradowskim.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)