Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pogotowie polowe TAP: Rzepaki głodują, a zboża chorują!

Na polach prawie wiosenny krajobraz. Wszystko się zieleni. Rzepak zaczyna nawet strzelać w pęd, widać pąki kwiatowe, a zboża wykształcają nowe liście. Wegetacja praktycznie się nie zatrzymała. Ma to swoje konsekwencje – rzepaki są wygłodniałe i aż się proszą o azot, a zboża mocno chorują. Jak dalej postępować?

dr Maria Walerowska7 lutego 2020, 20:38

To jednak nie jest powód do radości. Muszę przyznać, że przebieg wegetacji i konsekwencje tego zdecydowanie bardziej mnie martwią niż cieszą. Przede wszystkim oziminy nie są zahartowane. Jeśli teraz uderzy zima, a nie spadnie wcześniej śnieg, mamy ogromne ryzyko wymarznięć. Tym bardziej, że jeśli spojrzymy na rzepak, to nie dość że w niektórych regionach zaczął wydłużać się stożek wzrostu, widać pąki kwiatowe i zaczęła się praktycznie faza strzelania w pęd, to komórki są uwodnione praktycznie w 80–90%! Na dodatek widać na wielu plantacjach głód azotowy, a jeśli nawet nie jest on teraz widoczny, to jeśli nic się w prognozach pogody nie zmieni, to już niebawem zacznie go widać. Jak zatem teraz postępować z nawożeniem azotem? Przecież ograniczają nas przepisy… Co robić?

W zbożach z kolei widać silną presję chorób: oczywiście wszędobylski mączniak prawdziwy na jęczmieniu i pszenicy, którego nowe poduchy cały czas pojawiają się na liściach. Na jęczmieniu pojawia się rdza, ale także m.in. plamistość siatkowa. Na pszenicy zaobserwujemy także objawy septoriozy paskowanej liści. Pogoda wybitnie sprzyja chorobom. W tym odcinku Pogotowia Polowego odwiedziliśmy z kamerą Stację Doświadczalną UP Poznań w Przybrodzie i wraz z dr hab. Zuzanną Sawinską oraz Arturem Strzelińskim podpowiadamy jak podejść w tym roku do nawożenia azotem rzepaku czy też jaką przyjąć strategię ochrony zbóż i zabiegu T1.


ZOBACZ FILM!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)