Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Pola zalane wodą!

Obrazek

Mówi się, że Wielkopolska stepowieje, ale ten rok jest całkowitym zaprzeczeniem tej tezy! Problem nadmiaru opadów wystąpił jednak także w innych regionach kraju.

dr Maria Walerowska23 października 2017, 16:30
- Chciałbym powiedzieć, że żniwa w tym roku zakończyłem 30 września, ale tak naprawdę mieszankę zbożową wymłóciłem, ale słoma nadal jest na polu, bo nie mogę na nie wjechać! – mówi rozgoryczony Rafał Jurga z Ryczywołu (woj. wielkopolskie).  To były szarpane żniwa, tak naprawdę z tej mieszanki wymłóciłem około tony z 1 ha, na siłę, żeby jeszcze potem coś na tym polu zasiać. Niestety, nie ma żadnych szans, żeby zwieźć słomę z pola, a co dopiero przygotować stanowisko pod roślinę następczą - dodaje młody rolnik.

W Małopolsce też było mokro

– Zapiski meteorologiczne, a zwłaszcza dotyczące opadów, prowadzę od wielu lat. W tym roku w kwietniu spadło 92 mm opadów, w maju 80, w czerwcu zaledwie 30. Ale już od lipca zaczął się opadowy horror – było to 119 mm, w tym część wody z gradu, który „wymłócił” rzepak. W sierpniu wynik był podobny – 117 mm, we wrześniu 127 – mówi Franciszek Ostapczuk z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Bielczanka”, zlokalizowanej w okolicy Brzeska, na wschód od Krakowa.
Teren, na którym gospodaruje rolnik, zwykle obfituje w wodę. Jest to południowy pas, zaznaczany zwykle na mapach opadów niebieskim kolorem. Mimo to końcówka poprzedniego sezonu agrotechnicznego i początek bieżącego dały więcej wody niż przeciętnie.

Więcej na ten temat przeczytacie w najbliższym numerze „top agrar Polska” (11/2017) od str. 68.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)