Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Ponad 1600 rolników wzięło udział w naszych seminariach!

11.01.2019

Drukuj

Ponad 1600 rolników wzięło udział w naszych seminariach!

Artykuł dostępny

W naszym tournée po kraju mogliśmy obserwować jak bardzo różne warunki pogodowe odbiły się na stanie plantacji zbóż i rzepaku ozimego. Na południowym i północnym wschodzie opady śniegu tuż po Nowym Roku pokryły pola kilku, a nawet kilkunastocentymetrową warstwą śniegu, chroniąc je tym samym przed falą przymrozków. Z kolei na Opolszczyźnie i w zachodnich regionach kraju śniegu jak na lekarstwo, a pogoda przypomina bardziej jesienną aurę.

r e k l a m a

– Ma to swoje konsekwencje – na zbożach widać infekcje chorobami grzybowymi, jak np. rdzami: żółtą i brunatną, a także m.in. septoriozą paskowaną, na jęczmieniu wystąpiła rynchosporioza czy plamistość siatkowa – zwracała uwagę dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wprawdzie miniony rok był bardzo suchy – także jesień, ale niestety nie zmniejszył silnie presji chorób.

– Warto podkreślić, że rdza żółta jest patogenem, którego znaczenie będzie silnie wzrastać. Od 2011 r. izoluje się w Europie rasy „Warrior” i „Kranich”, które mają silne zdolności adaptacyjne do warunków meteorologicznych – podkreślała dr Sawinska.

Zmienne warunki pogodowe, gwałtowne zmiany klimatu, które wpływają na strategię prowadzenia łanu – począwszy przez uprawę gleby, nawożenie czy ochronę łanu. Właśnie te tematy zdominowały nasze spotkania. Wspólnie z ekspertami – dr Zuzanną Sawinską oraz niezależnym doradcą agrotechnicznym dr H. Schönbergerem z N.U. Agrar dyskutowaliśmy właśnie na te tematy. Szerzej przedstawimy wszystkie zagadnienia na łamach „top agrar Polska” w najbliższych numerach.

Partnerami naszych spotkań są firmy:
  • partner główny: BASF
  • partner: Limagrain


Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Zobacz wideo

Dr Zuzanna Sawinska (UP Poznań) o kondycji ozimin

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii