Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Popadało, ale czy nie za późno!

Obrazek

Przez kraj przeszła fala niżu, która pociągnęła za sobą dość obfite opady deszczu. Nie oznacza to, że wszyscy zostali równo obdarowani wodą. Są miejsca, gdzie spadło nawet kilkadziesiąt litrów na każdy metr kwadratowy oraz takie gdzie było to zaledwie 2-3 mm.

Tomasz Czubiński28 czerwca 2018, 14:11
Każda skrajność nie niesie ze sobą nic dobrego. Zarówno susza, jak i nadmiar deszczu mogą zdziesiątkować plony. Są na szczęście sposoby aby niwelować te negatywne efekty. Trzeba po prostu wodę z nadmiaru opadów zgromadzić na czas posuchy. Łatwo mówić (pisać), trudniej wykonać. Jak zatem to zrobić?

Największym magazynem wody w naszym klimacie nie są wcale rzeki, wielkie zbiorniki retencyjne, jeziora czy stawy. Otóż największym magazynem wody jest... gleba. Na każdym metrze kwadratowym upraw można jej zgromadzić nawet setki litrów. Dzięki temu nawet silny deszcz zamiast spływać po powierzchni zabierając co cenniejsze składniki gleby, zostaje wpompowany w głąb profilu.

Aby zatrzymać wodę w glebie konieczne są działania długoterminowe, które prowadzą do zwiększenia pojemności wodnej gleb i poprawiają jej infiltrację. Do najważniejszych czynności należą działania płodozmianowe prowadzące do zwiększenia ilości materii organicznej w glebie. Jak to zrobić i jakie inne zabiegi poprawią retencję wodną gleb? Odpowiedzi na te pytanie znajdą Państwo w lipcowym wydaniu top agrar Polska od str. 73.
tcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)