Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Potencjał genetyczny roślin najtańszym środkiem produkcji?

Prof. Henryk Bujak dyrektor COBORU podczas trzeciego posiedzenia Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w rozmowie z red. Tomaszem Czubińskim z top agrar Polska wyjaśnił dlaczego warto inwestować w materiał siewny kwalifikowany i wykorzystywać nowe odmiany roślin uprawnych. Podkreślił, że to jeden z najtańszych środków produkcji roślinnej.

Dorota Kolasińska13 listopada 2021, 12:03

Potencjał genetyczny odmian to jeden z najtańszych czynników wspomagających uzyskanie wysokiego plonu roślin uprawnych. Wykorzystanie krajowych odmian nadal nie jest na odpowiednim poziomie.

- COBORU oprócz tego, że prowadzi badania urzędowe rejestracji nowych odmian, to również jest koordynatorem porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego – mówił prof. Bujak, dyrektor COBORU który zaznaczył, że właśnie podczas spotkania Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego zespół zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać potencjał genetyczny nowych odmian, jako jeden z najtańszych środków produkcji roślinnej i zwiększyć jego udział w powierzchni zasiewów krajowych.

Prof. Bujak zaznaczył, że rolnicy często po siewie nowej odmiany wykorzystują własny materiał siewny i nie ma w tym nic złego, jednak bardzo ważne jest odpowiednie doczyszczenie ziarna i jego prawidłowe zaprawienie, przechowywanie, aby materiał genetyczny był dobrej jakości.

COBORU wskazuje rolnikom odmiany zalecane do uprawy na danym terenie, często zdarza się tak, że w firmach nasiennych zajmujących się reprodukcją nasion brakuje.

- Lepiej czasami zapłacić parę złotych więcej i ściągnąć materiał siewny konkretnej odmiany, która jest dobrze dostosowana do danych warunków, niż zaryzykować uprawę innej odmiany – dodał prof. Bujak.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto zainwestować w nowe odmiany!
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)