Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Przerwane żniwa – przerwane wzrosty cen

Obrazek

Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł deszcze i przerwę w żniwach. Jeszcze w niedzielę kombajny wrócił na niektóre pola, ale część z nich dziś ponownie musiała przerwać pracę.

Jacek Daleszyński16 lipca 2018, 21:53
Ze względu na pogorszenie pogody większość sprawdzanych przez nas skupów, które planowały przyjmowanie ziarna od połowy lipca wstrzymało się z tym jeszcze. Tydzień temu nic nie wskazywało na to, że żniwa się opóźnią. Jeśli utrzymałaby się sucha pogoda, to pod koniec lipca większość zboża prawdopodobnie zniknęłaby z pól.
Spowolnienie prac żniwnych spowodowało, że także w cennikach mamy dziś uspokojenie. To jeden z takich dni, kiedy możemy powiedzieć, że ceny rzeczywiście nie zmieniły się od zeszłotygodniowej, piątkowej sondy.

„Stary” jęczmień w cenie

Pewnie niewielu jest już rolników, którzy mają jeszcze w magazynie jęczmień z zeszłorocznych zbiorów. Jeśli jednak są tacy, to dobrą dla nich informacją będzie, że za stare ziarno można w kilku sondowanych przez nas punktach otrzymać dziś więcej, niż za tegoroczny jęczmień. Różnice w cenie dochodzą do 60 zł/t. Tak jest np. w woj. małopolskim, gdzie jęczmień z 2017 r. kosztuje 630 zł/t netto. Ale są też miejsca, gdzie jęczmień z tegorocznych zbiorów kosztuje tyle samo lub niewiele mniej, np. w woj. wielkopolskim 630 zł/t, a w woj. pomorskim czy warmińsko-mazurskim 620 zł/t (pojedyncze sprawdzane przez nas punkty).

Paszowa nawet 700 zł/t

Cena pszenicy paszowej osiągnęła poziom 700 zł/t. Mamy przykład z woj. pomorskiego, ale tam tradycyjnie już można liczyć na nieco wyższe stawki. Tyle samo płaci jeden z punktów w północnej części woj. lubuskiego, ale jest to cena z własnym dowozem. Nieco mniej za to ziarno można otrzymać w woj. opolskim czy dolnośląskim – 680 zł/t. Oferty kupna niższe o 10 zł/t czekają na rolników na południu Wielkopolski czy w woj. kujawsko-pomorskim.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 701 zł/t,
  • pszenica paszowa – 656 zł/t,
  • żyto – 549 zł/t,
  • pszenżyto – 594 zł/t,
  • jęczmień – 612 zł/t
  • kukurydza sucha – 644 zł/t.
Tutaj sprawdzisz najnowsze notowania cen zbóż.

jd, fot. Sierszeńska

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy