Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza 2019: Przesuwa się strefa słabego uwilgotnienia gleby

19.07.2019

Drukuj

Susza 2019: Przesuwa się strefa słabego uwilgotnienia gleby

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Opady z drugiej dekady lipca wystąpiły częściowo w zachodniej Polsce, co przesunęło strefę o najmniej wilgotnym podłożu na głębokości 7–28 cm z dotychczas „liderującego” województwa lubuskiego, do województwa łódzkiego i wschodniej Wielkopolski (patrz mapa – źródło IMGW). W dalszym ciągu duże niedobory wody na tym poziomie gleby występują także w północno-zachodnim rejonie woj. kujawsko-pomorskiego, w północno-wschodniej części woj. lubelskiego, wschodniej woj. mazowieckiego i na północno-zachodnim skraju woj. zachodniopomorskiego.

Deszcze nie padały w tej dekadzie systematycznie i tylko lokalnie są obfite, co zaciera rzeczywisty obraz suszy rolniczej (patrz tabela). Z zestawienia wynika, że rejonami o dość dobrym rozkładzie i ilości opadów w minionych 10 dniach są okolice: Białegostoku, Terespola, Suwałk, Włodawy i Zielonej Góry.

r e k l a m a

Są też lokalizacje, gdzie dekadową sumę opadów zdominował tylko jeden obfity deszcz, co daje dobry matematyczny wyniku, lecz rolniczo są to obszary deficytowe pod względem wody dostępnej dla roślin. Taka sytuacja występuje m.in. w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Rzeszowa, Terespolu i Wrocławia (na mapie zaznaczone **).