Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Przy tegorocznej suszy ciężko o dobry plon ziemniaków

Obrazek

Bieżący monitoring tegorocznej suszy rolniczej wskazuje na jej groźne skutki w poszczególnych uprawach. Uwzględniając w raportach „maksymalny zasięg i skalę zjawiska” okazuje się, że nie tylko kukurydza, ale także uprawy ziemniaki mocno ucierpiały, zwłaszcza w zachodniej części kraju.

Janusz Biernacki8 września 2022, 16:10
Ostatni raport IUNG – PIB o suszy rolniczej pokazuje zaskakująco mały obszar upraw ziemniaka dotknięty długotrwałym deficytem wody. Jednak, zgodnie z przekazywanymi cyklicznie informacjami ekspertów instytutu, tylko zasięg maksymalny jest najbardziej miarodajny w monitorowanym okresie wegetacyjnym w oznaczeniu wystąpienia suszy rolniczej w: kraju, województwie, gminie oraz na działce ewidencyjnej (patrz mapa).
Przeglądając tę mapę okazuje się, że ten czynnik stresowy obejmuje obecnie w największym stopniu woj. lubuskie i wielkopolskie, gdzie udział gleb zagrożonych tym zjawiskiem w ponad 80% (kolor czerwony) jest bardzo wysoki. Groźnie przedstawia się również sytuacja w środkowo-zachodnim woj. warmińsko-mazurskim. Na dużym obszarze odnotowane jest natomiast w woj. zachodniopomorskim, jednak tam udział tych gleb wynosi od 10 do 50%. Lokalnie susza jest także notowana w woj. pomorskim, kujawsko pomorskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim, łódzkim i mazowieckim. Szczegółowy zasięg i występowanie zjawiska należy też sprawdzić w tabelach obejmujących gminy, a zwłaszcza klasy gleb podatności na suszę.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)