Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Przygotowani na wiosnę – cykl Wiosennych Konferencji Osadkowski SA

08.03.2019

Drukuj

Przygotowani na wiosnę – cykl Wiosennych Konferencji Osadkowski SA

Artykuł dostępny

Na imprezie z cyklu Wiosenne Konferencje firmy Osadkowski SA w Jeziorkach ogólną strategię działania firmy i zakres jej produktów przedstawił v-ce prezes firmy Osadkowski SA – Marek Pawłowski (patrz galeria). Z kolei pozostali eksperci firmy przedstawili na spotkaniu specjalistyczne działy spółki, w tym agrotechniczny, ubezpieczeniowy i rynków rolnych.

r e k l a m a

Mimo niedoborów wody w glebie po lecie, długa i łagodna jesień i niemal brak zahamowania wegetacji zimą spowodowały, że uprawy ozime prezentują się w dość dobrej kondycji. Jednak na tych korzystnych warunkach skorzystały też chwasty i choroby. Między innymi na te elementy zwrócił uwagę Marcin Kaczmarek – kierownik działu doradztwa i rozwoju w firmie Osadkowski. – Zwłaszcza na jęczmieniu ozimym widać jesienne infekcje sprawców rdzy, mączniaka i plamistości siatkowej. W celu zwalczania tych patogenów należy zwrócić w zbożach ozimych szczególną uwagę na zabiegi T-0 i T-1 – stwierdził ekspert. Firma opracowała trzy strategie ochrony fungicydowej zbóż, zależnie od presji chorób i potrzeb łanu:
  • Zboża zdrowy łan Premium
  • Zboża zdrowy łan Standard
  • Zboża zdrowy łan Ekonomiczny.

W pierwszej, od fazy pełni krzewienia do drugiego kolanka (BBCH 25–32), poleca się mieszaninę Tern Premium 575 EC w dawce 0,6 l/ha i Unix 75 WG (0,6 kg/ha). Tern Premium zawiera propikonazol i fenpropidynę, a s.cz. Unix jest cyprodynil. Kombinacja ta zwalcza mączniaka i choroby podstawy źdźbła. W późniejszym okresie rozwoju łanu (BBCH 34–69) w wariancie Premium przewiduje się zastosowanie mieszaniny Elatus Plus (0,6 l/ha) i Plexeo 60 EC (0,8 l/ha). Środki te eliminują sprawców rdzy brunatnej i żółtej, septoriozy paskowanej i s. plew.

W strategii Standard firma poleca w pierwszym wiosennym zabiegu trójskładnikowy fungicyd Palazzo w dawce 1,4–2 l/ha, a w późniejszym terminie kombinację Megysto (0,8 l/ha + Rekord 125 SC (0,5 l/ha). Z kolei opcja ekonomiczna zakłada wykonanie trzech zabiegów. W fazie BBCH 25–32 mieszaninę Tern Premium (0,8 l/ha) i Profinity 180 SC (0,3–0,5 l/ha). Do ochrony kolejnych liści, w tym flagowego, w BBCH 34–51, Tazer 250 SC (0,6 l/ha) + Buzz Ultra DF (0,2–0,33 kg/ha). Do ochrony kłosów firma poleca natomiast fungicyd Matador 303 SE (1,5 l/ha).

Polecany artykuł

Ekologia rośnie w siłę

Doradca zaprezentował na spotkaniu także korzyści wynikające ze stosowania wielofunkcyjnego adiuwantu AS 500 SL m.in. w roli zmiękczacza wody, funkcji ważnej zwłaszcza dla herbicydów. – Dezaktywując twardą wodę, eliminując z niej zasadowe jony Ca i Mg pozwala ograniczyć dawkę środka, a jednocześnie poprawić jego skuteczność chwastobójczą. Na przykład dawki preparatów bazujących na glifosacie można zmniejszyć z 3 do 2 l/ha – podkreślił Kaczmarek. Z kolei adiuwant Lewar pH Fungi pozwala obniżyć odczyn wody z ok. 8 do ok. 5,5, co, zdaniem prelegenta, poprawia efektywność działania m.in. fungicydów. Natomiast środek Zero piany służy m.in. do eliminowania efektu pienienia się cieczy roboczej w zbiorniku oraz skutków jej pozostałości. Produkt ogranicza bowiem odkładanie się i zasychanie cieczy roboczej na suficie zbiornika opryskiwacza, co zmniejsza ryzyko uszkodzeń upraw podczas kolejnych zabiegów i pozwala na efektywniejsze mycie sprzętu.

Interesująca dla praktyki rolniczej, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych zarządzeń odnośnie do gospodarowania azotem, jest koncepcja firmy przeniesienia wiosennego nawożenia tym składnikiem rzepaku na… jesień. W tym rozwiązaniu firma Osadkowski poleca podanie jesienią, podczas rozwoju rozety liściowej, 200 l/ha RSM 32 (84 kg/ha N) w kombinacji z blokerem działania azotu N-Lock Max. Wiosną, wg tej strategii, można wówczas dopiero w fazie wydłużania się pędu zastosować 250 l/ha RSM 32 (105 kg/ha N) lub saletrosan 30 w dawce 300 kg/ha (90 kg/ha N).

Zaprezentowana na konferencji nowiną agrotechniczną dla plantatorów ziemniaka jest natomiast system DSG (ang. Don’t Stop Grow – nie przestawaj rosnąć). W tym rozwiązaniu na etapie zaprawiania bulw firma poleca biostymulujący nawóz Maxi Grow (0,5 l/ha) i środek poprawiający jakość i właściwości gleb H-850 WG w dawce 2 kg/ha. Nawóz Maxi Grow może być ponadto stosowany w formie nalistnej. Firma poleca go bowiem także w dawce 0,25 l/ha, gdy rośliny mają ok. 15 cm wysokości oraz w fazie wykształcania bulw O,5 l/ha), łącznie z nawozem dolistnym Barrier Si Ca (2 l/ha) i podczas kwitnienia (0,75 l/ha), także z ww nawozem (2 l/ha).

Nowością w ofercie firmy Osadkowski jest z kolei wysokoskoncentrowany, schelatowany nawóz mikroeleementowy Alfa Mikro, którego producentem jest firma ADOB. Produkt w litrze zawiera 20 g N oraz mikroelementy: 40 g Mn, 10 g Cu, 15 g Zn, 2 g Fe i 2,5 g Mo. Zdaniem przedstawiciela firmy, dzięki schelatowaniu przez EDTA składników pokarmowych są one w 100% rozpuszczalne w wodzie, szybko przyswajane przez rośliny, a nawóz można mieszać z wszystkimi ś.o.r.
[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Galeria zdjęć

Marek Pawłowski – wiceprezes spółki Osadkowski SA
Marcin Kaczmarek – kierownik działu doradztwa i rozwoju
paski wskaźnikowe poziomutwardości wody

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii