Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Przymrozki coraz silniejsze

Obrazek

Październik przywitał nas przymrozkami. Teraz kontynuuje te zapędy, lecz ich skala jest coraz groźniejsza, chociaż nie dla wszystkich upraw na polach.

Janusz Biernacki11 października 2021, 14:00
Październik przywitał nas punktowymi, przygruntowymi przymrozkami, zwłaszcza środkowo-zachodnią część kraju, które oscylowały w przedziale od –0,2 do –1,8°C. Nie miały one większego znaczenia gospodarczego, gdyż były zbyt słabe i trwały dość krótko. Ponieważ jednak to pierwszy miesiąc ostatniego kwartału roku, należy liczyć się z eskalacją tego zjawiska, z czym mamy obecnie do czynienia. To już trzecia doba, i chyba nie ostatnia, kiedy przymrozki nabierają na sile i występują w całym kraju. Nie mamy jeszcze danych z dzisiejszego poranka, który był wyjątkowo zimny, ale dysponujemy danymi z poprzedniego, nieco cieplejszego, tj. 10.10.2021 r. (patrz mapa i  tabela).
Wartości te powinny zwrócić uwagę rolników, zwłaszcza tych, którzy dzień wcześniej wykonali skracanie rzepaku lub zabiegi fungicydowe w innych uprawach. Ich skuteczność może być ograniczona, a należy więc oczekiwać reakcji fitotoksycznych, zwłaszcza na oziminach.
Nie wszystkim jednak taka aura szkodzi. Plantatorzy buraka cukrowego, którzy mają późniejsze terminy odstawy surowca do cukrowni, mogą być wręcz zadowoleni. Słoneczne dni i chłodne noce, nawet z lekkimi przymrozkami, to bardzo dobre warunki do gromadzenia cukru w korzeniach. Wielogodzinna ekspozycja słońca sprzyja fotosyntezie, a zimne noce ograniczają oddychanie, co znacząco poprawia polaryzację cukru, która obecnie wynosi ok. 17%. Jeszcze w październiku, przy zdrowym i umiarkowanym ulistnieniu, jedna roślina może wyprodukować ok. 1 g cukru/dzień. Zatem z obsady, np. 80 tys. roślin/ha, można uzyskać ok. 80 kg cukru/ha dziennie.
Wszelkie zabiegi pestycydowe na oziminach należy natomiast powstrzymać na 1–2 dni po ustaniu przymrozków. Jeśli pogoda się ustabilizuje można kontynuować ich ochronę, także z dodatkiem nawozów mikroelementowych, czy biostymulatorów rozwoju.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)