Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Przymrozki każdego dnia

15.04.2021

Drukuj

Przymrozki każdego dnia

r e k l a m a

Długość dnia, zakwitanie forsycji, liście czarnego bzu, przyloty pierwszych bocianów, czy naloty chowaczy na rzepak świadczą o postępującej wiośnie. Jednak trudno też kategorycznie powiedzieć, że zimy w kraju nie ma. Przypominają o niej występujące przygruntowe przymrozki każdego dnia kwietnia (dane do 14.04) oraz aura z ostatnich dni, zwłaszcza w miejscowościach górskich i podgórskich, gdzie powróciła zima, ze śniegiem i mrozem.

Rozmieszczenie przymrozków w kraju do 14 kwietnia jest dość mocno zróżnicowane. Są pojedyncze dni kiedy wystąpiły one sporadycznie, np. 1. i 12.04; są zlokalizowane w częściach kraju: 2.04; 11.04; 13.04; czy obejmują niemal cały kraj 4.04–10.04.
Czytaliśmy też niedawno o dramatycznych przymrozkach we Francji, gdzie ubiegłotygodniowa fala przymrozków w centralnej, wschodniej i północno-wschodniej części tego kraju zniszczyła od 30 do 55 tys. ha siewek buraków cukrowych. Oby ten scenariusz nie powtórzył się u nas.

Zakres i skalę przymrozków w Polsce, które wystąpiły ostatniej doby, tj. 14.04 przedstawia mapa (źródło IMGW) i tabela. Tym razem najsilniejsze, od –3,6 do –4,9°C, wystąpiły w pasie północnym Polski, tj. w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie spowodują zapewne pękanie pędów rzepaku.