Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Przymrozki latem?… A jednak to prawda

Obrazek

Dla niezorientowanych w temacie może to być zaskoczenie, ale pod koniec lata wystąpiły w Polsce przymrozki. Ostatnie w nocy z 20 na 21 września br.

Janusz Biernacki23 września 2021, 12:30

Od wczoraj mamy już kalendarzową jesień, co oznacza, że trzeba już przeglądać i zakładać cieplejsze ubrania, a w rolnictwie liczyć się ze skutkami przymrozków tymi, które były i nadejdą. Powschodziły bowiem rzepaki i pierwsze zasiewy jęczmienia ozimego, a gospodarstwa szykują się do kolejnych zasiewów ozimin. Przymrozki w tym czasie są jednak zbyt słabe i krótkotrwałe, by trwale uszkodzić młode rośliny.

Poprzedniej doby przymrozki wystąpiły w kilku miejscach kraju, nie licząc lokalizacji górskich i podgórskich (patrz mapa). Największe spadki temperatury powietrza przy gruncie, tj. 5 cm nad powierzchnią gleby, odnotowano w woj. łódzkim, w punktach pomiarowych w Łodzi i Silniczce (patrz tabela).

 

Okazuje się, że nie były to pierwsze krajowe przymrozki na terenach nizinnych. Te odnotowano we wrześniu, co najmniej 6-krotnie, począwszy od 5 września, a ich największy zasięg zarejestrowano 6 września, kiedy objęły niemal całą wschodnią połowę Polski (patrz mapa). One także nie miały dużej skali, lecz delikatne części roślin (siewki, kwiaty, czy warzywa w uprawach polowych) mogły ulec uszkodzeniu.

[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)