Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Przymrozki zaglądają na pola

Obrazek

Od kilku dni mamy już jesień, więc i pogodowo czekają nas duże zmiany, zwłaszcza w temperaturowe. Coraz częściej występują więc przygruntowe przymrozki. Także opadowo zmienił się obraz kraju.

Janusz Biernacki27 września 2022, 12:05
Pod koniec lata pierwsza fala przygruntowych przymrozków nawiedziła nas już w dniach od 2 do 8 września, z czego nieco większe spadki temperatur wystąpiły 5–8 września na północnym wschodzie i wschodzie kraju. Z drugą falą mieliśmy do czynienia niedawno, bo od 22 do 25 września, z kulminacją 23.09 (patrz mapa; źródło IMGW).
Tego dnia przygruntowe przymrozki odnotowano w kilkunastu lokalizacjach, a termometry pokazywały w:
  • Trzcińsku Zdroju (woj. zachodniopomorskie) –1,4°C
  • Wierzchowie (woj. zachodniopomorskie) –4,8°C
  • Miastku (woj. pomorskie) –1,9°C
  • *Myszyńcu (woj. mazowieckie) –1,0°C
  • *Biebrzy (woj. podlaskie) –1,8°C
  • Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) –0,5°C
  • Pile (woj. wielkopolskie) –1,1°C
  • Lesznie (woj. wielkopolskie) –1,2°C
  • Wrocławiu (woj. dolnośląskie) –0,3°C
  • Ptaszkowie (woj. małopolskie) –2,0°C.
Przymrozki wystąpiły także 24.09, głównie na południowym wschodzie i wschodzie kraju oraz 25.09, ty razem tylko w północno-wschodnich województwach.
Reakcja fitotoksyczna
Poza rejonem Wierzchowa, nie są to jeszcze groźne zakresy przymrozku, ale trzeba je uwzględnić, zwłaszcza planując zabiegi odchwaszczania czy regulacji pokroju roślin rzepaku. Są to natomiast wystarczające spadki temperatur by nowe zasiewy zbóż i rzepaku ozimego wykazały reakcję fitotoksyczną i powstrzymały okresowo rozwój w korzystnych obecnie warunkach termicznych i przy dość długim jeszcze dniu, którego już szybko ubywa.
Erozja wodna
Korzystnym elementem tej sytuacji pogodowej jest z kolei dużo wolniejszy ubytek wody z gleby, której w ostatnich dniach wyraźnie przybyło, zwłaszcza w południowej połowie Polski. Lokalnie intensywne opady deszczu w minionych 10 dniach, przekraczające 150 mm wody (150 l wody/m2), spowodowały erozję wodną i wypłukanie wraz z glebą siewek rzepaku, zwłaszcza na kwaterach ze skłonem. Do zdarzeń takich doszło m.in. na Opolszczyźnie, gdzie trzeba było doprawić i przesiać zniszczone fragmenty pól.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)