Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Pszenica paszowa poza cennikami nawet 750 zł/t

Obrazek

Dziś wyraźnie widać, że ceny skupu zbóż mają tendencję wzrostową. W ujęciu średnim stawki za wszystkie zboża są wyższe niż w poniedziałek. Jednak handel np. pomiędzy gospodarstwami operuje nieco innymi stawkami.

Jacek Daleszyński26 lipca 2018, 09:08
Jak dowiedziałem się wczoraj w rozmowie z rolnikami stawki za pszenicę paszową dochodzą do 750 zł/t netto. Nawet w zestawieniu ze stawkami za pszenicę konsumpcyjną jest to niemała kwota. Dotyczy to jednak konkretnego przypadku, gdzie gospodarstwo ze sporą produkcją zwierzęcą przygotowuje pasze we własnym zakresie i praktycznie codziennie musi mieć zabezpieczoną odpowiednią ilość zboża. W wyniku suszy zmniejszone plony zmuszają je do zakupów, a wysokie stawki mają zapewnić ciągłość dostaw, nawet prosto od kombajnu.

Cenniki jednak obowiązujące na rynku wyglądają nieco inaczej, choć stawek 700–710 zł/t za pszenicę paszową można się już doszukać. Takie obowiązują na dzisiaj w woj. wielkopolskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim czy pomorskim. Najczęściej za to zboże można otrzymać 650–680 zł/t, a najniższe stawki obowiązują w woj. świętokrzyskim i lubelskim – 620 zł/t.
Podrożało też nieco pszenżyto. Dziś najwięcej za to zboże zapłacą nam w niektórych punktach skupu w woj. lubuski 660 zł/t i w woj. wielkopolskim 650 zł/t. Najniższe stawki obowiązują w niektórych skupach w woj. łódzkim 520 zł/t i podlaskim 540 zł/t.

Kukurydza też zyskuje

Na plony kukurydzy rolnicy patrzą z niepokojem. Mamy co prawda plantacje, które całkiem dobrze poradziły sobie podczas suszy. Spora jednak część wyrosła do wysokości 1–1,5m i zawiązała po 2–3 kolby. Z takich roślin niestety nie można oczekiwać zadowalającego plonu. Na plantacjach w lepszej kondycji rośliny również najczęściej zawiązały po 2 kolby. Dodatkowo nie są one w pełni zaziarnione. Sprawdzone przeze mnie kolby na jednej z takich plantacji były zaziarnione w 70%. Powodem była oczywiście susza, ale też bardzo wysoka temperatura, która obniża żywotność pyłku.
Najwyższa dziś stawka za kukurydzę suchą to 690 zł/t w niektórych skupach w woj. wielkopolskim. Nieco niższe – 680 zł/t obowiązują np. w woj. mazowieckim. Za kukurydzę mokrą skupy oferują od 400 do 450 zł/t.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy
  • pszenica konsumpcyjna – 711 zł/t,
  • pszenica paszowa – 667 zł/t,
  • żyto – 555 zł/t,
  • pszenżyto – 601 zł/t,
  • jęczmień – 624 zł/t
  • kukurydza sucha – 655 zł/t,
  • kukurydza mokra – 420 zł/t.
Sprawdź aktualne ceny skupu zbóż.

jd, fot. Daleszyński


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)