Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
– Na moich polach w roku z optymalną ilością opadów pszenica plonuje na poziomie 9 t/ha. Skoszona w sobotę i niedzielę dała średnio 6 t/ha – mówi nam nasz Czytelnik ze środkowej Wielkopolski. Podobny poziom strat notuje inny gospodarujący na słabszych glebach. Skoszona już pszenica w tym drugim przypadku dała średnio 4 t/ha. Pszenica jara notuje niestety większe spadki plonowania w porównaniu do poprzednich sezonów, jednak co ciekawe nierzadko jej ziarno jest grubsze niż w przypadku formy ozimej.
Konsumpcja za 780 zł/t
W kilku sondowanych przez nas skupach dzisiaj pszenica konsumpcyjna ma stawkę 780 zł/t netto. Tak jest w woj. warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Coraz więcej krajowych cenników publikuje ceny powyżej 700 zł/t. To spowodowało, że po chwilowym i niewielkim spadku cen skupu średnia cena pszenicy konsumpcyjnej znowu minęła granicę 700 zł/t.Całkiem dobrze w niektórych punktach wypada też pszenica paszowa. Najwyższą stawkę 720 zł/t można otrzymać w jednym ze skupów w woj. warmińsko-mazurskim. Najczęściej za to ziarno otrzymamy dziś od 650 do 680 zł/t. Dziś widać też nieco wyższe stawki za pszenżyto. Najwyższe – 640 zł/t obowiązują w niektórych punktach w woj. warmińsko-mazurskim czy zachodniopomorskim. Znajdziemy też niestety dość niskie stawki za to ziarno, jakby oderwane od ogólnokrajowego trendu. Najmniej za pszenżyto płacą dziś w niektórych skupach w woj. śląskim czy łódzkim.
Kukurydza nieco zyskuje
Ceny za suche ziarno kukurydzy wciąż dość nieśmiało pojawiają się w cennikach. Znaleźć jednak można oferty za 680 zł/t, np. w woj. wielkopolskim, lubuskim czy mazowieckim. Najmniej za to ziarno płacą niektóre skupy w woj. lubuskim czy mazowieckim.Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy
- pszenica konsumpcyjna – 700 zł/t,
- pszenica paszowa – 664 zł/t,
- żyto – 549 zł/t,
- pszenżyto – 597 zł/t,
- jęczmień – 619 zł/t
- kukurydza sucha – 650 zł/t,
- kukurydza mokra – 408 zł/t.
Sprawdź TUTAJ dzisiejsze ceny skupu zbóż.
jd, fot. Sierszeńska
Widziałeś już nasze video "Jak optymalnie wykorzystać azot w uprawie rzepaku? – Prof. UPP dr hab. Witold Szczepaniak"?
r e k l a m a
r e k l a m a