Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ratować niewielkie zasoby wody glebowej!

Obrazek

Niemal śladowe opady śniegu zimą oraz nieznaczne opady deszczu wczesną wiosną stwarzają realne zagrożenie, że wody gruntowej, zwłaszcza dla roślin jarych (buraki, kukurydza, zboża, ziemniaki) w tym sezonie zabraknie.

Janusz Biernacki12 marca 2015, 14:15

Aby ratować istniejące zapasy po zimie, których jeszcze nie ubywa tak intensywnie przez parowanie, trzeba jak najszybciej wjechać na pola z włóką. Zabieg ten przerywa przestwory kapilarne gleby, odcinając drogę utraty wody podsiąkającej do powierzchni. Włókowanie jest też uprawką, która wyrównuje pole, co jest korzystne zwłaszcza dla siewów i wschodów buraka czy zbóż jarych, ułatwia ponadto późniejsze prace polowe, np. opryskiwanie plantacji, a ostatecznie także kombajnowy zbiór.

W większości województw w Polsce panuje susza. Obecnie, w miejscach, gdzie zazwyczaj zimą tworzyły się zastoiska wodne lub gdzie grunt był mocno podmokły, można bez problemu wjechać ciężkim sprzętem i wykonać zabieg włókowania lub rozsiać nawozy. W wielu przypadkach nie trzeba nawet korzystać z kół bliźniaczych w traktorach, choć wiadomo, że im mniejsza powierzchnia ugniatania gleby, tym lepiej dla prawidłowego rozwoju ozimych i jarych upraw.

Prognozy długoterminowe w ciągu najbliższego tygodnia nie przewidują znaczących opadów deszczu, co sprzyjać będzie pracom polowym. Jednak niedobór wody w glebie, bardziej niż jej niska temperatura, może niekorzystnie wpłynąć na kiełkowanie roślin jarych i dokrzewianie roślin ozimych. Praktyka pokazuje, że przyroda nie lubi próżni i prędzej lub później odda uprawom opady deszczu. Istotne jednak, w której fazie wegetacji roślin to nastąpi. Czy wówczas kiedy będą one w fazach krytycznych, czy kiedy zapotrzebowanie będzie niewielkie, a wówczas nadmiar wody na polach przyniesie tylko negatywne skutki dla roślin.

bie, bcz

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)