Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

REKLAMA: Propulse 250 SE - fungicyd na „kwiat” w 2017r.

24.03.2017

Drukuj

REKLAMA: Propulse 250 SE -  fungicyd na „kwiat” w 2017r.
Środek zawiera dwie substancje czynne:
– Fluopyram (125 g) –innowacyjna substancja o bardzo wysokiej skuteczności zwalczania chorób rzepaku,

– Protiokonazol (125 g)– wykazujący podobny efekt stymulacji roślin jak strobiluriny, substancja już sprawdzona i znana z wysokiej skuteczności działania oraz dodatniego wpływu na fizjologię rośliny.

Synergia  fluopyramu oraz protiokonazolu w profesjonalnej  formulacji SE, wpływa na  uzyskanie  bardzo dobrych  właściwości zwalczania podstawowych chorób okresu kwitnienia, występujących u roślin z rodziny kapustowatych.  Wpływa    również  na dodatni efekt w formie zwyżki plonów spowodowany „efektem zieloności” zastosowanej kombinacji fungicydowej. Dodatkową zaletą  Propulse jest zmniejszone ryzyko osypywania się nasion przed oraz w  trakcie zbioru.  

Termin stosowania 

Propulse 250 SE zamyka się w fazie od luźnego pąka, aż do fazy końca kwitnienia.
Wieloletnie doświadczenia przeprowadzone w warunkach Polski południowej (Modzurów 2011- 2014, Chechło 2015-2016), wskazują, że najlepszym terminem zastosowania jest faza początku opadania płatków kwiatowych, czyli w praktyce na 4 do 5 dni od początku kwitnienia. Kilkudniowe opóźnienie wjazdu z opryskiem , może prowadzić do nieznacznego spadku skuteczności,   lecz straty spowodowane przejazdem opryskiwacza przez tak mocno rozwinięty łan są nieodwracalne.  Mamy do czynienia z dużą ilością  mocno połamanych roślin na ścieżkach technologicznych, które w następstwie tych działań odbijają i powtórnie zakwitają. Niemniej jednak w porównaniu z innymi fungicydami na rynku skuteczność okazała się wyższa niezależnie od terminu stosowania, co potwierdza tezę o działaniu nie tylko zapobiegawczym, ale też i leczniczym (interwencyjnym). Pozostałe kombinacje swą wysoką skuteczność potwierdziły tylko w wąskim oknie aplikacyjnym, co jest dużym minusem, gdyż uzależnia działania rolnika od warunków pogodowych.

W roku 2016 na polach doświadczalnych Centrum Doradztwa Technicznego Chechło (k/Gliwic) założono doświadczenia poletkowe ścisłe (na nowej odmianie hybrydowej firmy Bayer, INW 1022). Warunki pogodowe były sprzyjające do rozwoju chorób grzybowych. Kwitnienie trwało o około 7 dni dłużej w porównaniu z średnią wieloletnia, a to przełożyło się na silniejsze porażenie zwłaszcza zgnilizną twardzikową, która miała komfortowe warunki do rozwoju. Na polach produkcyjnych, prowadzonych bardzo intensywnie, gdzie średnio co trzy lata w zmianowaniu znajduje się rzepak ozimy, porażenie sięgało nawet 100 %. Przełożyło się to bezpośrednio na niższe o około 30 % plonowanie. 


W miesiącach kwiecień- czerwiec spadło w sumie  tylko142 mm opadów na m2, jednak opady były rozłożone równomiernie w czasie i w połączeniu z dłuższym okresem kwitnienia spowodowały duże porażenie zgnilizną twardzikową. W momencie wykonywania zabiegu ( faza BBCH 63), 09.05.2016 r. porażenie przez poszczególne choroby nie było zauważalne. Dopiero w fazie dojrzałości zielonej łuszczyn oznaki były  widoczne. 
W trakcie ostatniej oceny skuteczności zanotowano następujące porażenie roślin na obiektach kontrolnych: zgnilizna twardzikowa- 30,5 %, czerń krzyżowych -7,5 %, szara pleśń- 9,0 %. (Rys. 1).

W roku 2016, najwyższą prawie 100%-ową skuteczność działania w stosunku do zgnilizny twardzikowej zanotowano po zastosowaniu wyższej dawki (1,0 l/ha) badanego fungicydu Propulse 250 SE

Zwalczanie czerni krzyżowych wyniosło 100 % w przypadku większości zastosowanych kombinacji. (Rys.2).

W roku 2016 wystąpiło również porażenie szarą pleśnią (9,0 % porażenia). W przypadku tego patogenu, również  Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha okazał się najbardziej skuteczny.
Po zakończeniu wegetacji roślin dokonano omłotu kombajnem poletkowym Wintersteiger oraz przeprowadzono podstawowe pomiary parametrów. Plon nasion na obiekcie kontrolnym (brak jakiegokolwiek zabiegu w fazie BBCH 63) wyniósł 58,11 dt/ha. Po zastosowaniu produktu Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha, plon wzrósł o 14 %, czyli o 8 dt/ha.


   
Uzyskane plony i wyniki skuteczności zwalczania chorób grzybowych przez  Propulse 250 SE, niech będą  silną   rekomendacją w wyborze  najlepszych rozwiązań fungicydowych w tym sezonie.  Zwłaszcza ,że plantacje zanajdują się w dobrej kondycji i rokują uzyskanie wysokich  plonów.   Adrian Sikora

REKLAMA: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższego artykułu.
więcej artykułów z tej kategorii