Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rozmowy nie dały skutku – będzie protest!

Obrazek

Rozmowy ostatniej szansy nie przyniosły efektu. Dlatego 18 września rozpocznie się protest sadowników, którzy nie zgadzają się na niskie ceny skupu jabłek. W planach jest blokowanie zakładów przetwórczych.

wk16 września 2018, 09:33
11 września 2018 roku na wniosek Związku Sadowników RP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zorganizował spotkanie „ostatniej szansy” przetwórców owoców z sadownikami. Głównym tematem była drastycznie niska cena jabłka przemysłowego, która pogarsza i tak tragiczną sytuację ekonomiczną gospodarstw sadowniczych.
Dobra sytuacja na świecie
Sadownicy uważają, że tak niskie ceny skupu nie odzwierciedlają sytuacji światowej na rynku. Ich zdaniem zbiory jabłek w Chinach będą o 30% niższe to jest około 12 mln ton. W tej sytuacji Polska będzie największym producentem koncentratu jabłkowego na świecie. Poza tym prognozy zbiorów pomarańczy mówią również o 20% mniejszych zbiorach światowych. W efekcie cena koncentratu pomarańczowego pociągnęła do góry cenę koncentratu jabłkowego. Bez odpowiedzi pozostaje więc pytanie, dlaczego przetwórców nie stać na to by płacić większą cenę.
Cena kompromisu
Z relacji sadowników wynika, że spotkanie w ministerstwie rolnictwa zostało zbojkotowane przez przemysł przetwórczy. Obecni byli tylko przedstawiciele firmy Real, POLKON, Döhler oraz Hortex, którzy stwierdzili, że cena skupu w wysokości 35 gr/kg dla byłaby do zaakceptowania dla sadownika oraz przetwórców. Na pytanie dlaczego takiej ceny nie ma odpowiedzieli, że jest to wina innych firm przetwórczych, które zaniżają ceny i zasugerowali nawet, żeby te firmy zablokować.
Decyzja o blokadach
Spotkanie skończyło się bez konkretnych ustaleń. Dlatego przedstawiciele sadowniczych związków branżowych, podjęli decyzję o rozpoczęciu działań. „W tym miejscu apelujemy do wszystkich sadowników, żeby przyłączali się do tych protestów!!” – napisał w oświadczeniu Związek Sadowników RP.

I tak oddział lubelskie Związku Sadowników RP ogłosiły 18 września o godz. 9.00 protest pod zakładami:
  • Sokpol Koncentraty Zagłoba
  • Rauch Kluczkowice
  • Appol Opole Lubelskie.

W województwie mazowieckim sadownicy będą protestować pod zakładem w Białobrzegach.    wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)