Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rozmowy nie dały skutku – będzie protest!

16.09.2018

Drukuj

Rozmowy nie dały skutku – będzie protest!

Artykuł dostępny

11 września 2018 roku na wniosek Związku Sadowników RP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski zorganizował spotkanie „ostatniej szansy” przetwórców owoców z sadownikami. Głównym tematem była drastycznie niska cena jabłka przemysłowego, która pogarsza i tak tragiczną sytuację ekonomiczną gospodarstw sadowniczych.
Dobra sytuacja na świecie
Sadownicy uważają, że tak niskie ceny skupu nie odzwierciedlają sytuacji światowej na rynku. Ich zdaniem zbiory jabłek w Chinach będą o 30% niższe to jest około 12 mln ton. W tej sytuacji Polska będzie największym producentem koncentratu jabłkowego na świecie. Poza tym prognozy zbiorów pomarańczy mówią również o 20% mniejszych zbiorach światowych. W efekcie cena koncentratu pomarańczowego pociągnęła do góry cenę koncentratu jabłkowego. Bez odpowiedzi pozostaje więc pytanie, dlaczego przetwórców nie stać na to by płacić większą cenę.
Cena kompromisu
Z relacji sadowników wynika, że spotkanie w ministerstwie rolnictwa zostało zbojkotowane przez przemysł przetwórczy. Obecni byli tylko przedstawiciele firmy Real, POLKON, Döhler oraz Hortex, którzy stwierdzili, że cena skupu w wysokości 35 gr/kg dla byłaby do zaakceptowania dla sadownika oraz przetwórców. Na pytanie dlaczego takiej ceny nie ma odpowiedzieli, że jest to wina innych firm przetwórczych, które zaniżają ceny i zasugerowali nawet, żeby te firmy zablokować.
Decyzja o blokadach
Spotkanie skończyło się bez konkretnych ustaleń. Dlatego przedstawiciele sadowniczych związków branżowych, podjęli decyzję o rozpoczęciu działań. „W tym miejscu apelujemy do wszystkich sadowników, żeby przyłączali się do tych protestów!!” – napisał w oświadczeniu Związek Sadowników RP.

r e k l a m aI tak oddział lubelskie Związku Sadowników RP ogłosiły 18 września o godz. 9.00 protest pod zakładami:
  • Sokpol Koncentraty Zagłoba
  • Rauch Kluczkowice
  • Appol Opole Lubelskie.

W województwie mazowieckim sadownicy będą protestować pod zakładem w Białobrzegach.    wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii