Reklama zniknie za 11 sekund

RPA nie chce więcej GMO

Obrazek

Republika Południowej Afryki dopuszcza u siebie uprawę roślin genetycznie modyfikowanych. Kolejnym jednak odmianom GMO coraz trudniej już wejść na tamtejszy rynek.

Jacek Daleszyński4 stycznia 2020, 08:00
Jasno wypowiedział się w tej sprawie ostatnio minister rolnictwa Republiki Południowej Afryki Thoko Didiza. Podtrzymał on decyzję Rady Wykonawczej o odrzuceniu wniosku Monsanto o wprowadzeniu do uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy, która ma być odporna na suszę i szkodniki. Jako jedno z uzasadnień przeciwko kukurydzy GMO ministerstwo podało, że plonowanie w warunkach niedoboru wody genetycznie modyfikowanej kukurydzy proponowanej przez koncern nie różniło się znacząco od konwencjonalnych odmian wysiewanych przez południowoafrykańskich rolników. Decyzja została w dużej mierze oparta na wynikach raportu Afrykańskiego Centrum Bioróżnorodności na temat odmian GMO, które były już od 10 lat wprowadzane do uprawy w tej części świata. Raport miał stwierdzać od 2008 r. brak dowodów na to, że odmiany GMO są rzeczywiście odporne na suszę. Głos w sprawie zabrała też społeczność slow food, która przeciwna jest uprawom genetycznie modyfikowanym.

Rewolucja genetyczna rozpoczęła się w RPA w 1979 r. za sprawą nieistniejącego już Południowoafrykańskiego Komitetu Eksperymentów Genetycznych. Ustawa o GMO weszła w życie w 1999 r. Rok przed jej uchwaleniem w RPA założono pierwsze plantacje produkcyjne kukurydzy MON810 odpornej na szkodniki (na zdjęciu kukurydza odporna na herbicyd glufosynat amonowy). Do 2008 r. kraj ten wydał 1200 pozwoleń na doświadczenia, uprawę, import i eksport genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.

jd, fot. Bujoczek


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)