Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Rolnicy, którzy wciąż trzymają ziarno mniej optymistycznie patrzą na sytuację rynkową. Nastroje są takie, że wielu liczyło na umocnienie się cen po wzrostach mających miejsce pod koniec ubiegłego roku. Sami handlowcy przyznają, że stawki bliskie 900 zł/t pszenicy konsumpcyjnej były bardzo realne. Zniesmaczeni obecnym poziomem cen rolnicy są lekko mówiąc niechętni do pozbywania się ziarna. Obecne stawki nie są przez nich akceptowane.
Brak handlu zagranicznego
Wszystko się jednak zmieniło, bo na dzień dzisiejszy, jak powiedziała mi osoba ściśle związana z rynkiem zbóż, nie istnieje praktycznie eksport zbóż, a ruch w portach jest symboliczny. Poza tym duże firmy handlowe mają policzone, ile towaru znajduje się na naszym rynku stąd mogą grać na obniżkę cen.Ale nie tylko w portach skup przyhamował. Krajowe skupy ziarna w wielu przypadkach podają cenniki, ale zaraz za nimi idzie informacja, że magazyny mają zasypane, więc zboża i tak generalnie nie przyjmują.
Mniej zboża, będzie import
r e k l a m a
Zapowiadane dobre plony
Na wzrost obecnych cen skupu nie wpływają dobrze informacje ze świata i Europy o prognozowanych dobrych plonach zbóż. Z Niemiec, Francji, Rosji, Rumunii czy Stanów Zjednoczonych płyną sygnały, że zbiory będą lepsze niż w zeszłym roku, a wszystko przez dobrą kondycję ozimin, w których praktycznie nie notowano strat mrozowych. Z tym optymizmem byłbym jednak ostrożny. Po pierwsze: dopiero zaczęła się kalendarzowa wiosna, a ta pora roku ostatnio pokazuje, że może mocno wysuszyć pola. Na dodatek deszczu mamy niedostatecznie dużo, by mógł uzupełnić braki glebowe spowodowane zeszłoroczną suszą. Na bieżące potrzeby wody roślinom wystarczy, ale decydujący maj i czerwiec muszą być deszczowe, by prognozy dobrych plonów utrzymać.Druga sprawa to fakt, że za dobrymi plonami idą zwykle niższe stawki za ziarno, które dodatkowo maleją wraz z zaawansowaniem żniw. Ceny na nowe zbiory już się pojawiają. I tak dla przykładu w jednym z punktów skupu w woj. lubuskim stawki te przedstawiają się następująco (ceny netto):
- żyto konsumpcyjne – 520 zł/t,
- żyto paszowe – 500 zł/t,
- pszenżyto – 580 zł/t,
- pszenica konsumpcyjna – 700 zł/t 14% białka i 680 zł/t 12,5% białka,
- pszenica paszowa – 640 zł/t,
- jęczmień – 580 zł/t.
Polecany artykuł

Rynek zbóż: Jaka przyszłość czeka Elewarr?
- pszenica konsumpcyjna – 770 zł/t,
- pszenica paszowa – 743 zł/t,
- żyto – 658 zł/t,
- pszenżyto – 697 zł/t,
- jęczmień – 730 zł/t,
- kukurydza sucha – 686 zł/t.
Aktualne ceny skupu zbóż w swoim regionie znajdziesz tutaj.
Kontrakty na kukurydzę

Pszenica jakościowa w mistrzowskiej uprawie

Co na giełdach?
Ten tydzień dla pszenicy na giełdzie Matif zaczął się od poziomu 189,50 euro, a po niewielkich zawirowaniach zakończył na stawce 189,75 euro/t (kontrakt majowy). Za oceanem w Chicago wzrost cen jest bardziej zauważalny. W poniedziałek kontrakt majowy na pszenicę wyceniony został na 168,3 $/t, by zakończyć tydzień na poziomie 172, 6 $/t.Kukurydza w kontrakcie czerwcowym wyceniana jest teraz na Matif na 170,75 euro/t, a na CBoT w kontrakcie majowym na 149,3 $/t.
jd, fot. Daleszyński
Widziałeś już nasze video "Zapraszamy na seminaria uprawowe 2021!"?
r e k l a m a
r e k l a m a