Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Obrazek

Po trwającej kilkanaście tygodni stagnacji mamy wreszcie większe ruchy cenowe w skupach. Doczekaliśmy się kilku podwyżek, ale i tak w większości przypadków zmiany cen to raczej obniżki.

Jacek Daleszyński26 kwietnia 2018, 15:21
Generalnie na pytanie co się będzie działo z cenami w kilku skupach otrzymałem odpowiedź, że należy się spodziewać raczej dalszych obniżek cen skupu. Nie możemy co prawda mówić jeszcze, że niedługo żniwa, ale w maju ci rolnicy, którzy jeszcze nie sprzedali zboża będą o tym już poważnie myśleć. Spadające ceny będą z pewnością przyspieszać podjęcie decyzji o sprzedaży, a skupy będą mogły zaopatrzyć się w towar po niższych cenach.

Ruch w skupach zależy od regionu kraju. Na Podlasiu jest on znikomy, tak samo jak zainteresowanie sprzedażą. W jednym z punktów dowiedziałem się, że rolnicy nawet nie dzwonią z pytaniami o bieżące stawki. Podobnie jest w kilku skupach w Wielkopolsce. Inaczej natomiast przedstawia się sytuacja w jednym z punktów w woj. kujawsko-pomorskim, w którym długie kolejki z ziarnem to codzienność. Bez względu na ruch w skupach te przyznają, że rolnicy mają jeszcze ziarno w magazynach, a większa sprzedaż może się rozpocząć na początku maja.

Gdzie najdrożej, gdzie najtaniej

Podwyżki notujemy w dzisiejszej sondzie w niektórych punktach w woj. pomorskim i wielkopolskim. W pierwszym przypadku wzrosły stawki na wszystkie zboża w przedziale 10–30 zł/t. Najwięcej podrożało pszenżyto i kukurydza sucha, a najmniej pszenica konsumpcyjna i paszowa. W woj. wielkopolskim podwyżki są już niższe i wynoszą 5–10 zł/t, a dotyczą pszenżyta, pszenicy i kukurydzy suchej.

Dzisiejsze najwyższe stawki za zboża w niektórych punktach skupu:
 • 710 zł/t netto – pszenica konsumpcyjna, woj. kujawsko-pomorskie,
 • 680 zł/t – pszenica paszowa, woj. mazowieckie,
 • 600 zł/t – żyto konsumpcyjne, woj. wielkopolskie,
 • 610 zł/t – pszenżyto, woj. wielkopolskie i podkarpackie,
 • 670 zł/t – jęczmień paszowy, woj. mazowieckie,
 • 690 zł/t – kukurydza sucha, woj. pomorskie.

Obniżki to częstszy widok w dzisiejszym zestawieniu cen. W woj. łódzkim w jednym z punktów o 40 zł/t potaniało pszenżyto na 500 zł/t, o 30 zł/t pszenica paszowa na 570 zł/t i o 20 zł/t żyto do poziomu 530 zł/t. Poza tym obniżki dotknęły też niektóre punkty w woj. kujawsko-pomorskim (np. pszenica konsumpcyjna z 680 na 660 zł/t) czy w woj. podlaskim (pszenica konsumpcyjna, paszowa i jęczmień tańsze o 10–20 zł/t).

Wciąż sporo skupów nie decyduje się na zmiany cen. W niektórych z nich niezmienne ceny obowiązują od stycznia tego roku. Jeden ze sprawdzanych przez nas punktów nie zmienił cennika od października poprzedniego roku. To najlepiej oddaje sytuację na rynku.

Średnie ceny skupu zbóż w kraju dziś kształtują się następująco:
 • pszenica konsumpcyjna – 650 zł/t,
 • pszenica paszowa – 638 zł/t,
 • żyto konsumpcyjne – 544 zł/t,
 • pszenżyto – 580 zł/t,
 • jęczmień – 624 zł/t,
 • kukurydza sucha – 634 zł/t,
 • kukurydza mokra – 390 zł/t.

Pszenica na giełdzie

Dość nieoczekiwanie pszenica na paryskim parkiecie notuje wzrosty. Wczoraj na zamknięciu sesji kontrakt majowy wyceniony został na 165,5 euro/t. To prawie 2 euro więcej niż dnia poprzedniego (wzrost o 1,07%). Do tej pory bowiem pszenica raczej traciła bądź jej cena pozostawała niezmienna przez krótkie okresy. Nie inaczej jest za oceanem. Tam wczorajszy wzrost jest jeszcze większy i wynosi 2,91%, co dało kwotę 178,6 $/t.

Kukurydza także notuje wzrosty. Wczoraj na giełdzie w Paryżu kosztowała 162,7 euro/t, Za oceanem jej cena zatrzymała się na kwocie 152,3 $/t (w obu przypadkach kontrakty majowe).

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)