Jesteś w strefie Premium
Rynek zbóż: Zobacz ceny skupu na nowe zbiory!
W skupach raczej spokojnie. Przygotowują się już one do nowych żniw i przyjmowania świeżego towaru. Widać to także w publikowanych coraz częściej cennikach ze stawkami za ziarno z nowych zbiorów.
W tym tygodniu obniżki cen w skupach są już bardziej widoczne niż jeszcze przed tygodniem. Z jednej strony następują spadki cen za „stare” zboże, a z drugiej w cennikach zaczynają obowiązywać ceny za zboże z nowych zbiorów. Jest jeszcze jedna strategia, coraz częściej się pojawiająca – wstrzymanie skupu bez podawania oficjalnego cennika. Rezultat jest taki, że tam gdzie obowiązują ceny są one niższe o nawet kilkadziesiąt złotych na tonie. Ceny zbóż konsumpcyjnych w niektórych regionach spadły dość znacznie: żyta poniżej 600 zł/t, a pszenicy i jęczmienia poniżej 700 zł/t. Skupujący w wielu przypadkach podzielają opinię, że mimo kwietniowej suszy padające w maju deszcze znacząco poprawiły stan zbóż na polach, co objawia się spadkiem cen skupu.
Przykładowe ceny na zboże z nowych zbiorów w jednym ze skupów w Wielkopolsce:
Przykładowe ceny na zboże z nowych zbiorów w jednym ze skupów w Wielkopolsce:
- pszenica konsumpcyjna – 690 zł/t,
- pszenica paszowa – 590 zł/t,
- żyto – 560 zł/t,
- pszenżyto – 610 zł/t,
- jęczmień – 590 zł/t,
- owies konsumpcyjny – 530 zł/t,
- owies paszowy – 430 zł/t.
A zbiory mają być większe
Na spadek cen w naszym kraju z pewnością wpływa fakt, że Komisja Europejska prognozuje bardzo dobre zbiory zbóż w tym roku. Podobnie szacunki mają w Rosji – aktualnie największym światowym eksporterem pszenicy. Tam jednak ostatnio nieco skorygowano zbiory zbóż w dół – z 129,1 mln do 127,2 mln ton, samej zaś pszenicy z 83,4 mln do 82,6 mln ton. Powód podobny jak u nas w kwietniu – brak opadów i susza w najważniejszych regionach rolniczych tego kraju.Czy zatem teraz jest ostatni dobry moment na sprzedaż taniejącego zboża? Sprawdź co na ten temat mówił ekspert zaproszony na naszą ostatnią giełdę zbożowo-rzepaczaną.
Średnie ceny zbóż z naszej najnowszej sondy redakcyjnej:
- pszenica konsumpcyjna – 711 zł/t,
- pszenica paszowa – 697 zł/t,
- żyto – 632 zł/t,
- pszenżyto – 678 zł/t,
- jęczmień – 696 zł/t,
- kukurydza sucha – 662 zł/t.
Giełdy w dół
W mijającym tygodniu pszenica na Matif ma tendencję spadkową. Tydzień rozpoczął się poziomem 185,50 euro/t za kontrakt wrześniowy, a zakończył na poziomie 179,25 euro/t. Za oceanem na giełdzie CBoT tydzień dla pszenicy zaczął się na poziomie 193,25 $/t, a zakończył również niżej – na poziomie 183,5 $/t (kontrakt lipcowy).jd, fot. Daleszyński
Przeczytaj również
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora