Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: „osiemsetki” coraz częstsze

Obrazek

W skupach mamy niemal istną przepychankę. Wysokie stawki w portach dyktują te w punktach skupu. Coraz wyższe stawki za jęczmień konsumpcyjny.

Jacek Daleszyński10 sierpnia 2018, 20:52
Schematycznie mogę napisać, że koniec tygodnia znów przynosi kolejne podwyżki cen skupu. W cennikach firm pojawiają się coraz częściej oferty 800 zł/t i powyżej za pszenicę konsumpcyjną. Paszowa również wypada nieźle – 780 zł/t, ale ten poziom osiągnęła już w środę (jeden z punktów w woj. wielkopolskim).

Do głosu dochodzą coraz wyższe stawki za jęczmień konsumpcyjny. Najwyższa stawka na dziś w sprawdzanych przez nas skupach to 760 zł/t netto w jednym z punktów w woj. pomorskim. Cena za to zboże mijająca 700 zł/t nie jest jeszcze normą, ale już coraz więcej skupów decyduje się takie stawki wystawić.

Żyto utrzymuje podobny poziom jak podczas ostatniej, środowej sondy. W portach za paszową odmianę tego zboża płacą nawet 700 zł/t. Wspomniany wcześniej jęczmień w porcie osiąga stawki nawet powyżej 800 zł/t. Coraz więcej jest też chętnych na nasze pszenżyto za naszą zachodnią granicą. U nas stawki za to zboże sięgają 700–720 zł/t (niektóre punkty skupu w woj. lubuskim, wielkopolskim, pomorskim, najwyższa stawka w woj. zachodniopomorskim). Niemcy natomiast są w stanie zaoferować nawet nieco więcej – informuje nas osoba ściśle związana z rynkiem zbóż.

Kukurydza zaczyna „rosnąć”

Nie chodzi niestety o warunki polowe, a o ceny w skupach. Choć jeszcze nie wiadomo jakich plonów możemy się spodziewać to raczej niespodzianką nie będzie, że kukurydza sypnie kiepsko w tym roku. Rolnicy uprawiający tą roślinę prognozują, że „na sucho” będzie to poziom pszenicy – 4–6 t/ha. Kiepskie to wieści, ale niestety tego można się spodziewać. Na wielu polach zawiązane kolby w ogóle nie mają ziarna, te nieco lepiej wyglądające kukurydze mają kolby szczerbate. Jeszcze inne z powodu chronicznego braku wody w ogóle kolb nie mają.
Na dzień dzisiejszy najwyższe stawki za suche ziarno kukurydzy to 700 zł/t netto. Tak jest np. w woj. wielkopolskim i lubuskim.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 82 zł/t,
  • pszenica paszowa – 715 zł/t,
  • żyto – 603 zł/t,
  • pszenżyto – 640 zł/t,
  • jęczmień – 659 zł/t
  • kukurydza sucha – 673 zł/t,
  • kukurydza mokra – 438 zł/t.

Ukraina mniej wyeksportuje

Dziś do informacji publicznej podano, że Ukraina w sezonie 2018/2019 wyeksportuje nie więcej niż 16 mln ton pszenicy – na mocy porozumienia pomiędzy tamtejszym ministerstwem rolnictwa i podmiotami handlowymi (w poprzednim sezonie było to 17,2 mln ton). Z puli eksportowej połowę ma stanowić pszenica konsumpcyjna. Niższy poziom eksportu spowodowany jest – bez niespodzianek – m.in. suszą. Więcej ziarna zatem będzie musiało zostać w kraju na wewnętrzne potrzeby. Chociaż jak mówią specjaliści od rynku zbożowego nawet przy eksporcie wyższym o 2–3 mln ton Ukraina nie wyczerpie zapasów.
Zeszłotygodniowe prognozy zbiorów pszenicy u wschodniego sąsiada określono na 24 mln ton. Są to szacunki mniejsze o około 1,5 mln ton od poprzednich – 11% mniej niż przed rokiem i 6% mniej niż średnia z pięciu lat.
Ukraina to jeden z najważniejszych, światowych eksporterów pszenicy, który w zeszłym roku odpowiadał za 10% światowego eksportu.

Tymczasem także z powodu suszy nasi zachodni sąsiedzi mogą zebrać w tym roku najmniej zbóż od 24 lat! Szacowany poziom to 36,3 mln ton, co jest wynikiem gorszym o 20% w stosunku do roku poprzedniego. Samej tylko pszenicy Niemcy spodziewają się zebrać 19,2 mln ton – to jednak więcej o 1,2 mln ton niż zeszłotygodniowe prognozy tamtejszych organizacji rolniczych.
Najdramatyczniej wygląda prognoza produkcji kukurydzy. Szacuje się, że Niemcy zbiorą jej zaledwie 2,3 mln ton – o 45% mniej niż w 2017 r. To z pewnością zwiększy popyt na inne zboża paszowe przy okazji podnosząc ich ceny. Zbiory jęczmienia ozimego szacowane są na poziomie niższym o 19% w stosunku do roku poprzedniego, natomiast jarego wyższym o 9%. Jest to jednak wynikiem większej powierzchni uprawy. Jakość ziarna stoi jednak pod znakiem zapytania, co może się odbić na przydatności dla przemysłu słodowego (czy Niemcy mogą się zatem spodziewać droższego piwa?).

Giełdy dziś bez rekordów

Pszenica w kontrakcie wrześniowym dziś wyceniona została na 210,75 euro/t. Taki sam kontrakt za oceanem wyceniono na 200,6 $/t. Kukurydza w Paryżu w kontrakcie listopadowym zakończyła dzień z wynikiem 190,5 euro/t, a za oceanem na poziomie 140,7 $/t.

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)