Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Rynek zbóż: pszenica w górę

Obrazek

Wreszcie można powiedzieć, że wzrost cen jest zauważalny. Po naszej dzisiejszej sondzie cenowej średnie ceny praktycznie wszystkich zbóż wzrosły w stosunku do poprzedniego notowania.

Jacek Daleszyński7 czerwca 2018, 22:03
Podwyżki są oczywiście zauważalne, ale wciąż wynoszą maksymalnie 20–30 zł/t. Dotyczą one szczególnie pszenicy, ale także pszenżyta czy żyta. Do tej pory żaden ze skupów nie przewidywał diametralnych wzrostów cen i tak też cały czas się dzieje. Niektórzy brak większych podwyżek skupu zbóż tłumaczą też faktem, że pszenica zawsze kosztowała mniej więcej połowę tego, co w danym momencie można było otrzymać za rzepak. Trudno odmówić poprawności tej teorii. Dziś widać, że za pszenicę rzeczywiście otrzymuje się w przybliżeniu 50% stawki rzepakowej.

Coraz częściej magiczna siódemka

Dziś pszenica nie jest najdroższa tylko w województwach północnych. Najwyższe osiągalne dzisiaj stawki za ziarno konsumpcyjne obowiązują też np. w niektórych punktach skupu w woj. lubuskim – 700, a przy najwyższych parametrach i większych partiach zboża nawet 710 zł/t netto. „Siódemka z przodu” działa już lepiej na rolników i ci, którzy jeszcze nie sprzedali zboża teraz są już bardziej chętni do zawierania transakcji. Podobnych stawek można się także spodziewać w woj. mazowieckim czy wielkopolskim. Optymizmem nie napawają jednak stawki np. w woj. podkarpackim. Dziś to w tym regionie niektóre punkty skupu płacą najmniej za pszenicę konsumpcyjną – zaledwie 600 zł/t, a za paszową 580 zł/t

Tymczasem nawet 100 zł/t więcej za „paszówkę” można otrzymać w woj. mazowieckim. Stawki są jednak uzależnione od lokalnego popytu i zapotrzebowania firm paszowych. W tym samym skupie najdrożej dziś można sprzedać pszenżyto – 620 zł/t. Najczęściej jednak za to zboże sprzedający otrzyma 580–600 zł/t. Żyto konsumpcyjne kosztuje do 560 zł/t, a paszowe do 530 zł/t. Za jęczmień konsumpcyjny można dziś dostać do 700 zł/t (niektóre skupy w woj. podlaskim). Paszowe ziarno tego gatunku wyceniono dzisiaj najczęściej na 600–620 zł/t.

Średnie ceny skupu zbóż z naszej najnowszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 656 zł/t,
  • pszenica paszowa – 633 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 533 zł/t,
  • pszenżyto – 576 zł/t,
  • jęczmień – 618 zł/t,
  • kukurydza sucha – 647 zł/t,
  • kukurydza mokra – 390 zł/t.

Stawki w żniwa

Jak na razie potwierdzają się przypuszczenia odnośnie do stawek za zboża podczas żniw. Ciągle mają one wynieść tyle ile obecnie za zboże można uzyskać. Wszystko jednak może ulec zmianie na lepsze, ponieważ w naszym kraju generalnie panuje susza i zboża nie są w najlepszej kondycji. W niektórych regionach rośliny są niemal wypalone przez słońce i brak wody. nie rokuje to najlepszymi plonami. Ale kondycja rodzimych upraw zawsze miała niewielki wpływ na ceny na naszym rynku. Nie najlepiej jest jednak z pszenicą w USA i Rosji.

Ta druga mocno miesza na światowym rynku zbóż i notuje niemal 50% wzrost eksportu, co czyni ją największym światowym eksporterem pszenicy (mimo ponad dwa razy mniejszych średnich plonów pszenicy wynoszących 3 t/ha w porównaniu do UE Rosja jest w stanie wyeksportować najwięcej). To oznacza, że nie tylko nasze, ale unijne ziarno nie może trafić np. do krajów z Północnej Afryki. Region ten bazuje na pszenicy ściąganej z innych części świata. Kondycja zbóż w Rosji jest również mówiąc delikatnie przeciętna, zatem gorsze zbiory mogą oznaczać poprawę koniunktury także na naszym rynku. Wschodni gigant jeszcze w 2000 r. produkował ok. 35 mln ton pszenicy. Dziś jest to ponad 80 mln ton, z czego prawie połowa jest sprzedawana za granicę.

Co na giełdach?

Obecnie obserwujemy wzrosty cen na giełdach światowych. W Paryżu wczorajszy kontrakt sierpniowy osiągnął poziom 183 euro/t – wzrost o 0,27% w stosunku do sesji z dnia poprzedniego. W Chicago wzrosty są jeszcze większe, bo blisko 2-proc. Wczoraj pszenica kontraktowana na lipiec kosztowała 191 $/t.

jd, fot. Sierszeńska


Newsletter rynkowy
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)