Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rzepak: raczej mało optymistycznie na rynku

16.04.2018

Drukuj

Rzepak: raczej mało optymistycznie na rynku

Artykuł dostępny

Od początku roku ruch w interesie rzepakowym mocno przystopował. Wszystko za sprawa niskich cen skupu. W połowie grudnia 2017 r. rzepak kosztował w skupach do 1590 zł/t, a 4 stycznia większość ofert opiewała już na kwotę poniżej 1500 zł/t. Dziś najwyższe stawki wynoszą 1500 zł/t i to tylko w jednym ze sprawdzanych przez nas punktów. Najczęściej za rzepak można otrzymać 1440–1470 zł/t.

r e k l a m aPodobnie jak przy zbożach rolnicy często pytają w skupach o ceny. To oznacza, że jeszcze pewna pula towaru pozostaje w gospodarstwach. Padają też pytania o ceny rzepaku na najbliższe żniwa. Stawki są niewiele wyższe od obecnych, najczęściej o kilkadziesiąt złotych.

W Stanach sojowy problem

Przy okazji komentarza do zeszłotygodniowej sondy cenowej zbóż pisałem o tym, że w Stanach rolnicy boją się o przyszłe plony pszenicy ze względu na niskie temperatury i niedobór opadów. Ale to nie jedyne zmartwienie amerykańskich rolników. W poprzednią środę Chiny nałożyły dodatkowe cło na soję importowaną z USA. To odwet za to, że Stany nałożyły wcześniej cła na niektóre towary importowane z Chin właśnie. To oznacza, że farmerzy w Stanach będą mieli problem ze sprzedażą soi. Zaczęli więc działać i kontraktować przyszłe zbiory. Na dzień dzisiejszy już 40% amerykańskiej soi jest zakontraktowane. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 20%. Ale cło to nie koniec problemów. W tym roku w USA soja po raz pierwszy od 35 lat przewyższy areałem uprawy kukurydzę. To oznacza, że na tamtym rynku będzie jeszcze więcej soi do sprzedania. A Chiny jako spory jej odbiorca mogą się teraz zwrócić w stronę Brazylii i z nią handlować. Taka sytuacja może wprowadzić zamieszanie na rynku roślin oleistych, a to może przełożyć się na ceny naszej rodzimej rośliny oleistej, czyli rzepaku.

Giełdy w dół

Na europejskiej giełdzie rzepak w kontrakcie majowym wyceniono w piątek 13 kwietnia na 346,5 euro/t. Ostatnio rzepak na giełdzie raczej zyskiwał, tym razem zaliczył niewielki spadek o 1,5 euro/t w stosunku do notowania z 12 kwietnia.
Po środowym komunikacie Chin w Stanach traci soja i olej sojowy. Za nasiona w kontrakcie majowym w piątek płacono na giełdzie 387 $/t.
Sprawdź tutaj aktualne ceny rzepaku.

jd, fot. Sierszeńska

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii