Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

SDOO w Głubczycach – jak sobie radzą bobowate w tym roku?

Dni Pola – to prezentacja poletek doświadczalnych roślin uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach na Opolszczyźnie. Tym razem można było zobaczyć kilkadziesiąt odmian bobowatych i sprawdzić, jak rośliny radzą sobie w tym roku. 
28 czerwca 2021, 14:34
Pod koniec czerwca po półtorarocznej przerwie rolnicy mogli przyjechać do Głubczyc w woj. opolskim i zobaczyć poletka doświadczalne kilkudziesięciu odmian roślin bobowatych, w tym 20 odmian grochu, 11 odmian bobiku i 59 odmian soi. 

Wyniki badań roślin uprawianych na poletkach doświadczalnych są brane pod uwagę przy tworzeniu listy odmian zalecanych na Opolszczyźnie. Kluczowa jest wysokość i jakość plonu, ale także odporność na choroby, stresy spowodowane niekorzystnym przebiegiem pogody w okresie wegetacji.

Soja to podstawowy składnik większości pasz. Dotychczas nie była masowo w Polsce uprawiana, ponieważ jest to roślina ciepłolubna. Trwające jedenaście lat doświadczenia prowadzone na Opolszczyźnie oraz postępy naukowe w hodowli roślin sprawiły jednak, że pojawiły się odmiany soi dostosowane do naszego klimatu. A ta roślina białkowa ma wiele zalet.

dr Marta Bednarczyk  p.o. dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach
Zenon Chodziński  doradca rolny
Tomasz Cichoń  rolnik z Ostrożnicy
Mariusz Litwinowicz dyr. OODR w Łosiowie

tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)