Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Siew punktowy sprzyja plonowaniu soi

20.04.2018

Drukuj

Siew punktowy sprzyja plonowaniu soi

Artykuł dostępny

Jedną z oznak agrotechnicznego awansu soi w Polsce jest jej znaczący wzrost liczby odmian w Krajowym rejestrze. Do niedawna był to stagnujący zestaw składający się z kilku odmian, a obecnie jest ich 17, z czego 11 zarejestrowano w dwóch ostatnich latach.

r e k l a m aSoja wnosi do płodozmianu wiele korzyści. Pozostawia dużo resztek pożniwnych i dobre stanowisko, łatwo doprawia się pole, widać poprawę życia biologicznego w ziemi, a przede wszystkim wschody roślin następczych są dużo lepsze. Może być uprawiana w monokulturze i nie jest chwastem, jak np. samosiewy rzepaku, czy zbóż. Okazuje się, że może być również siana punktowo, co sprzyja dynamice jej wegetacji i plonowaniu.

Przedplonem dla soi jest zwykle kukurydza lub zboża ozime. Jesienią resztki pożniwne po kukurydzy miesza się z glebą broną talerzową, pracującą na głębokości 17 cm, z zamontowaną włóką i wałem rurowym. W celu zwalczania zimującej formy omacnicy prosowianki można też wykonać orkę na głębokość 25–30 cm.
Wiosną, możliwie wcześnie, pole spulchnia się agregatem talerzowym, by gleba szybciej się ogrzała oraz w celu zniszczenia zimujących chwastów, które wcześnie ruszają z wegetacją. Wysiewa się też nawozy wieloskładnikowe, których dawka zależy od wartości stanowiska oraz analizy gleby na zawartość składników pokarmowych. Bezpośrednio przed siewem…

Polecany artykuł

Zboża: początek roku z wzrostami cenWięcej szczegółów nt. punktowego siewu soi znajdziesz w wydaniu 5/2018 „top agrar Polska”. Warto zapoznać się z tym nowatorskim tematem, jego agrotechniką i ekonomią.
[bie]

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii