StoryEditor

Ślimaki pustoszą oziminy

Tegoroczna aura wyjątkowo sprzyja żerowaniu ślimaków. Złożyło się na to kilka okoliczności. Długo utrzymujące się stosunkowo wysokie temperatury, brak silniejszych przymrozków oraz wysoka wilgotność powietrza w strefie przygruntowej.
20.10.2014., 13:10h

Ponadto deszczowy sierpień i wrzesień spowodowały ze potencjał rozmnażania ślimaków jest wyjątkowo duży. Masowo ślimaki żerują na plantacjach rzepaku ozimego oraz zbóż na których wyjadają pęczniejące nasiona i zjadają liście pozostawiając charakterystyczną siatkę z blaszki liściowej oraz śluz. W przypadku ataku młodszych roślin powodują całkowite ich wypadanie przez co zmniejszają obsadę. Na starszych roślinach uszkadzają, co może osłabić ich zimowanie.

Metoda chemiczna

Obecnie na ślimaki są zarejestrowane następujące preparaty:

Ferramol GR (fosforan wapnia)

Glanzit 06 GB (metaldehyd)

Snacol 05 GB (metaldehyd)

Najskuteczniejsze są środki zawierające metaldehyd. Są to granulaty, które rozsypuje się po polu. Wabią one ślimaki a następnie zjadane przez nie powodują ich odwodnienie i śmierć. Środki te przy dużej inwazji szkodników mogą być całkowicie wyjedzone z pola i konieczne bywa powtórzenie zabiegu. Niestety są doniesienia że środków zaczyna w niektórych regionach Polski brakować w punktach dystrybucji.

Nie ma obecnie preparatów do opryskiwania roślin przeciwko ślimakom. Metodą o niższej skuteczności może być zabezpieczenie pola przed wejściem ślimaków poprzez wysypywanie na jego obrzeżach barier z wapna palonego. uniemożliwi to przejście ślimaków przez parząca ścieżkę wapna. Szerokość takiej ścieżki musi wynosić przynajmniej 30 cm.

Metody mechaniczne

Ze ślimakami można walczyć za pomocą zabiegów mechanicznych. Skuteczne są wały - zwłaszcza ciężkie wały gładkie lub pierścieniowe o gęsto ułożonych kołach roboczych. Wały takie powodują zgniatanie lub przecinanie mechaniczne ślimaków. Wały gładkie stosuje się na polach zagrożonych przez ślimaki przed siewem - w okresie składania jaj - od połowy sierpnia do połowy września. Wałuje się uprawiona glebę a następnie wykonuje siew. W podobnym okresie i nieco później stosuje się wały pierścieniowe - ale tylko na polach przed siewem. Wał pierścieniowy niszczy mechanicznie drobne i większe ślimaki. Po wschodach roślin można wałować tylko zboża od fazy krzewienia. Wałowanie takie wykonuje się w okresie aktywności ślimaków - wcześnie rano lub w nocy kiedy żerują na powierzchni gleby. 

 

tcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 00:33