Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Soję siej w ciepłą glebę

Obrazek

Soja to roślina ciepłolubna. Za sprawą hodowli jej uprawa możliwa jest także w naszych warunkach klimatycznych. Warto jednak pamiętać, że należy ją wysiewać w odpowiednio nagrzaną glebę.

Jacek Daleszyński31 stycznia 2018, 14:14
Jeśli przy danym gatunku rośliny podawana jest zalecana temperatura gleby podczas siewu to oznacza to temperaturę na głębokości siewu. W przypadku zbóż czy rzepaku wysiewanych na niewielkiej głębokości nie mówimy właściwie o tym parametrze, bo gleba do głębokości 2–3 cm szybko się nagrzewa. Pewnym wyjątkiem jest jęczmień jary, który podczas siewu wymaga gleby o temperaturze przynajmniej 4–5°C, a o taką nie zawsze łatwo na początku wiosny.
Soję wysiewa się na głębokość od 3 do nawet 8 cm. Zależy to przede wszystkim od wilgotności gleby. im jest ona bardziej przesuszona, tym głębiej umieszcza się nasiona. Temperatura gleby na głębokości siewu powinna wynosić 12–14°C, ale należy pamiętać, że mówimy tu o średniej dobowej temperaturze (podlega ona dużo niższym wahaniom niż średnia dobowa temperatura powietrza).

Siew w niedostatecznie ogrzaną glebę to przede wszystkim wydłużone wschody. Poza tym im dłużej nasiona nieskiełkowane przebywają w glebie tym łatwiej atakowane są przez grzyby zgorzelowe. Zaatakowane kiełki mogą w ogóle nie przedostać się na powierzchnię gleby. Skutki tego to przede wszystkim obniżony plon oraz zwiększone ryzyko zachwaszczenia w wyniku przerzedzenia łanu. Nie warto zatem spieszyć się z siewem soi. Odmiany późniejsze jednak muszą być zasiane nieco wcześniej niż odmiany wczesne. Związane jest to z kwitnieniem, które powinno rozpocząć się najlepiej na przełomie II i III dekady czerwca, kiedy to dzień zaczyna się skracać.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)