Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Spadło dużo deszczu, ale nie wszędzie

Obrazek

Synoptycy pogodowi przestrzegali przed intensywnymi opadami w poniedziałek i wtorek. Ich przewidywania sprawdziły się dla polski centralnej i południowej. Niestety, niewiele deszczy spadło w rejonach, gdzie brakuje go najbardziej, tj. w woj. pomorskim, zachodniopomorskim i na północy woj. wielkopolskiego.

Janusz Biernacki24 sierpnia 2021, 12:45
Minionej doby najintensywniejsze opady wystąpiły w pasie Słubice, Zielona Góra, Leszno, Kalisz, Łódź, Kozienice, Lublin, Sandomierz. Lokalnie przekroczyły one znacznie wartość 50 mm. Dotyczy to zwłaszcza okolic Słubic (woj. lubuskie), Świebodzina (woj. lubuskie), Konotopy (woj. lubuskie), Pleszewa (woj. wielkopolskie), Puław (woj. lubelskie), czy Bychawy (woj. lubelskie; patrz mapa).
Sytuacja na rzekach
Według sygnalizacji hydrologicznych na godz. 08:00; 24.08.2021, po wczorajszych opadach deszczu stan alarmowy na rzekach, nie wyodrębniony na mapie, został przekroczony na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 10 cm na stacji Świebodzice na rzece Pełcznica. Stan ostrzegawczy został natomiast zanotowany na 4 stacjach w dorzeczu Wisły, 6 w dorzeczu Odry i na jeden stacji morskiej.
Generalnie w krajowych zlewniach sytuacja hydrologiczna jest dość stabilna.
W dorzecze Wisły stan wody układa się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Bystrzycy oraz lokalnie w ujściowym odcinku Wisły, na Przemszy, Rabie, Białej Tarnowskiej i Liwcu. 
W dorzeczu Odry stan wody układa się w strefie średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Strzegomce oraz lokalnie na Odrze, Ślęzie, Kaczawie, Baryczy, Bobrze, Kwisie i Noteci. 
W dorzeczu rzek Przymorza, tj. Pregoły i Niemna stan wody układa się w strefie średniej i niskiej. Stan wysoki obserwowano na Nogacie. Stan średni zanotowano Łebie, Pasłęce, Gubrze i Gołdapie oraz lokalnie na Łynie.
W zlewniach Morza Bałtyckiego, Zalewu Szczecińskiego i Zalewu Wiślanego poziom wody na stacjach morskich układa się głównie w strefie wody średniej i wysokiej (patrz mapa).
Sytuacja na polach
Lustracje pól w rejonach intensywnych opadów deszczu wskazują lokalne podtopienia na glebach mocniejszych, a na glebach lekkich występuje ono w zagłębieniach terenu i na uprawach ziemniaka, gdzie woda stoi miejscami w redlinach. Na terenach równinnych, na glebach lekkich, po wykonanych podorywkach i w uprawach poplonów wody na polach, mimo opadów rzędu 45 mm, nie widać. Częściowo uzupełni ona niedobory w glebie, ale tylko do poziomu 30–50 cm.
Jej deficyt jest dużo większy na poziomie 28–100 cm (patrz mapa wilgotności gleby, stan na 23.08.2021 r), zatem potrzebuje ona jeszcze przynajmniej 2–3-krotnego powtórzenia tego scenariusza opadowego, zwłaszcza na obszarach, gzie jej deficyt jest największy, a opady z minionej doby najmniejsze.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)