🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Śremska „Panorama pól” firmy Timac Agro

10.06.2021

Drukuj

Śremska „Panorama pól” firmy Timac Agro

r e k l a m a

– Dbałość o prawidłowy rozwój roślin od wczesnych faz rozwoju oraz w trakcie wiosennego ruszania wegetacji sprzyja osiąganiu lepszych plonów i ogranicza niektóre nakłady prowadzenia upraw – mówił Przemysław Wróbel, przedstawiciel agrotechniczny firmy Timac Agro Polska (patrz foto).

Szczególnego podejścia do dokarmiania roślin wymagała tegoroczna chłodna wiosna. Zimny marzec, kwiecień i początek maja nie sprzyjał pobierania przez rośliny rzepaku fosforu i azotu, mimo obecności tych składników w glebie. Aby poprawić rozwój upraw podczas trudnych warunków pogodowych, firma zaprezentowała poletka z różnymi wariantami nawożenia przedsiewnego (m.in. produkty Eurofertil Top), jesiennego i wiosennego azotem (m.in. produkty Sulfammo) oraz dolistnego jesienią i wiosną specjalistycznymi produktami.
– Pomocne w poprawie kondycji rośli okazały się preparaty dolistne, stosowane jesienią i wiosną – dodał ekspert. W tym celu zastosowano 3.10.2020 r. Fertiactyl Radical w dawce 3 l/ha oraz 1.04. 2021 r. Fertiactyl Starter i Fertiactyl Radical w dawkach po 3 l/ha. Z kolei 25.04.2021 r. podano też dolistnie Fertileader Gold i Fertileader Vital, także po 3 l/ha. Celem późnowiosennego dolistnego dokarmiania rzepaku, w fazie zielonego paka, było wsparcie nawożenia mineralnego i poprawa rozwoju licznych bocznych rozgałęzień oraz wykształcających się łuszczyn (patrz foto).

r e k l a m aRzepak do optymalnego rozwoju potrzebuje też gleby o dobrej strukturze i aktywnym życiu biologicznym. W takim podłożu dobrze rozwijają się jego korzenie, które sięgają do głębokości 120–150 cm, co można było stwierdzić na profilu glebowym.
Nowym produktem firmy, stymulującym rozwój korzeni i aktywującym rozwój makro- i mikroorganizmów glebowych jest Physactiv+1. Zdaniem przedstawicieli firmy sprzyja on procesom humifikacji glebowej materii organicznej, poprawia żyzność i życie biologiczne oraz wykorzystanie innych nawozów. Bioaktywator zawiera też Ma, S i Ca jako składnik pokarmowy, tworzący jednocześnie optymalne środowisko do rozwoju mikroflory glebowej. Poprawia również rozwój systemu korzeniowego, który ogranicza negatywne skutki okresowych niedoborów wody w glebie, co w ostatnich sezonach wegetacyjnych jest zjawiskiem dość częstym i decydującym o plonowaniu upraw.