Środki ochrony roślin – co z czym mieszać?
Mieszaniny zbiornikowe agrochemikaliów, to działanie bardziej niż powszechne, to wiosenna codzienność. Wiele z nich robionych jest na ryzyko rolnika, bez wyraźnych zaleceń producentów chemii, gdyż często zaleceń takich po prostu nie ma. Jak mieszać, aby nie zaszkodzić, a często poprawić skuteczność działania stosowanych preparatów? Informacje o tym mogli uzyskać słuchacze seminarium w Ostródzie.
Można wyciągnąć wniosek, że roślina w kiepskim stanie, nie odżywiona, zachoruje szybciej niż w dobrej kondycji. Za kondycję odpowiada odżywienie w tym mikroelementami. Dlatego nawozimy je dolistnie. Często robi się to wraz z ochronę, czyli miesza różne agrochemikalia. Pojawiają się jednak problemy.
Kłopoty podczas mieszania środków ze sobą i z nawozami to m.in. zatkane rozpylacze, tworzenie nadmiaru piany, efekty antagonistyczne. Np. herbicydy z grupy regulatorów wzrostu zmieszane z manganem mogą stać się nieskuteczne. Z drugiej strony niektóre mieszaniny poprawiają działanie środków ochrony roślin. Przykładowo fungicydy z borem korzystniej zachowują się na liściu rośliny. Ponadto bor i miedź stymulują wytwarzanie w roślinie fitoaleksyn czyli substancji naturalnych zwiększających odporność roślin na patogeny. Także mieszaniny niektórych środków z r.s.m.-em mogą lepiej działać.
Szczegóły na temat mieszania agrochemikaliów, jakie przedstawił na seminarium nasz prelegent już w najbliższych numerach „top agrar Polska”.
tcz
Przeczytaj również
Ostatni dzień naszych seminariów uprawowych. Dzisiaj jesteśmy w Ostródzie.
To już ostatnie prelekcje, gdzie możemy posłuchać naszych ekspertów i zadać nutrujące nas pytania dotyczące zaleceń agrotechnicznych
Redaktor naczelny top agrar Polska Karol Bujoczek wraz z naszym niezależnym doradcą z firmy N.U. Agrar prof. Hansgeorgiem Schönbergerem
Ostatni dzień naszych seminariów uprawowych. Dzisiaj jesteśmy w Ostródzie.
Dziękujemy za tak liczną frekwencję!
Dziękujemy za tak dużą frekwencję!
Nasze seminaria to rówież okazja do zapozania się z ofertą firm. Firma BASF jest jednocześnie głównym partnerem cyklu naszych spotkań.

Redaktor naczelny top agrar Polska - Karol Bujoczek

Ostatni dzień seminariów uprawowych. Tym razem jesteśmy na Mazurach.

Dr Zuzanna Sawinska, nasz ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Dr Zuzanna Sawinska podczas prelekcji.
Dr Witold Łykowski z firmy BASF.
Marek Skwira z firmy Limagrain,
Po prelekcjach rolnicy chętnie dyskutowali z ekspertami w kuluarach.

Podczas prelekcji niektórzy uczestnicy zamiast notatników używali telefonów komórkowych.

Prof. Hansgeorg Schoneberger z N.U. Agrar.

Dziękujemy za tak dużą frekwencję!

Partnerami naszych seminariów były firmy: BASF i Limagrain.

Seminaria uprawowe to także okazja do zapoznania się z naszą ofertą publikacji specjalnych.
Dziękujemy za tak dużą frekwencję!
Dr Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu..