Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Środki ochrony roślin – co z czym mieszać?

11.01.2019

Drukuj

Środki ochrony roślin – co z czym mieszać?

Artykuł dostępny

- Niebiałkowe związki azotowe zakumulowane w roślinie, np. azot azotanowy pobrany przez rośliny, mogą sprzyjać wystąpieniu chorób – łamliwości podstawy źdźbła, mączniakowi i rdzą. W większości są to patogeny bezwzględne rozwijające się w żywych tkankach i komórkach roślin. Z drugiej strony gdy brakuje azotu to rozwijają się grzyby z grupy patogenów względnych (fakultatywnych). Są to sepetorioza liści, DTR, ramularia, fuzariozy i łamliwość źdźbła. Jednak dla ich ograniczenia azot powinien być zredukowany do form organicznych. Akumulacja tych związków i słabsze budowanie formy organicznej wynika z niewydajnego działania enzymów. Do ich działania natomiast potrzeba makro- i mikroelementów. Dotyczy to molibdenu, miedzi, manganu i potasu– mówił prof. Hansgeorg Schoneberger z N.U. Agrar.

r e k l a m a

Można wyciągnąć wniosek, że roślina w kiepskim stanie, nie odżywiona, zachoruje szybciej niż w dobrej kondycji. Za kondycję odpowiada odżywienie w tym mikroelementami. Dlatego nawozimy je dolistnie. Często robi się to wraz z ochronę, czyli miesza różne agrochemikalia. Pojawiają się jednak problemy.

Kłopoty podczas mieszania środków ze sobą i z nawozami to m.in. zatkane rozpylacze, tworzenie nadmiaru piany, efekty antagonistyczne. Np. herbicydy z grupy regulatorów wzrostu zmieszane z manganem mogą stać się nieskuteczne. Z drugiej strony niektóre mieszaniny poprawiają działanie środków ochrony roślin. Przykładowo fungicydy z borem korzystniej zachowują się na liściu rośliny. Ponadto bor i miedź stymulują wytwarzanie w roślinie fitoaleksyn czyli substancji naturalnych zwiększających odporność roślin na patogeny. Także mieszaniny niektórych środków z r.s.m.-em mogą lepiej działać.

Szczegóły na temat mieszania agrochemikaliów, jakie przedstawił na seminarium nasz prelegent już w najbliższych numerach „top agrar Polska”.
tcz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Dr Zuzanna Sawinska (UP Poznań) o kondycji ozimin

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii