Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Susza glebowa powraca

25.07.2018

Drukuj

Susza glebowa powraca

r e k l a m a

Niedobory opadów powodują wystąpienie suszy glebowej – stanu, w którym gleba nie może zaspokoić wodnych potrzeb roślin. Oznacza to niedobór wody dostępnej dla roślin, a wraz z nią obecnych w roztworze glebowym składników pokarmowych. Zamiera także życie mikrobiologiczne i reakcje fizykochemiczne w ryzosferze (część gleby podlegająca bezpośrednio wpływom korzeni). Rośliny cierpią wówczas zarówno z powodu spadku turgoru komórek, jak i głodu fizjologicznego.

Minione braki opadów od maja do pierwszej dekady lipca doprowadziły do znacznego wyczerpania zasobów wodnych w strefie rozwoju korzeni, które teraz nie tak łatwo i szybko można zregenerować. W części kraju można już więc mówić o nawrocie skutków suszy. Są to zwłaszcza tereny województwa lubuskiego, opolskiego oraz znaczne części województw: śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego, lubelskiego – szczegóły – patrz mapa [źródło IMGW].

Struktura gleby, a zwłaszcza jej uziarnienie przyspieszają lub opóźniają wystąpienie suszy glebowej. Na glebach ciężkich, w których woda w przestworach kapilarnych uzupełnia niedobory wody dla korzeni z głębszych warstwopóźnia wystąpienie tego negatywnego zjawiska. Z kolei na glebach lekkich żwirowych i piaszczystych kapilary nie są tak głęboko ukształtowane, co sprawia, że susza glebowa występuje szybciej i w większym nasileniu.
[bie]

r e k l a m a


Widziałeś już nasze video "Dr Karolina Frąckowiak (prezes Yara Poland): na co zwrócić uwagę ustalając strategię nawożenia ziemniaka?"?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż:pszenica znów będzie po 1000 zł?

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii