Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Susza glebowa, zwłaszcza w strefie korzeniowej

Obrazek

Stały monitoring wilgotności gleby wskazuje na niepokojący stan tego parametru. Susza glebowa, zwana też rolniczą występuje bowiem obecnie nie tylko na powierzchni gleby, ale także, co bardziej niepokojące, w strefie korzeniowej roślin.

Janusz Biernacki7 września 2022, 08:50
Już pierwszy tegoroczny raport IUNG nt. suszy rolniczej, tj. od 21 marca do 20 maja wskazał jej występowanie w prawie wszystkich województwach, poza małopolskim i podkarpackim. Kolejne meldunki były już tylko gorsze, bo skala zjawiska w odniesieniu do obszaru i monitorowanych upraw się powiększał. Także ostatni komunikat pokazuje jej występowanie na dużą skalę, chociaż mniejszą od raportów z lipca i dwóch pierwszych dekad sierpnia.
Na skutek tak dramatycznych warunków pogodowych, kumulujący się deficyt opadów widać także wyraźnie w uwilgotnieniu gleby. Obraz z głębokości 0–7 cm wskazuje na jej silniejsze występowanie w województwach wschodnich kraju, a w mniejszym stopniu w części województw centralnych i zachodnich.

Dużo gorzej przedstawia się sytuacja w strefie korzeniowej roślin, tj. na głębokości od 28 do 100 cm.
Wilgotność gleby w wielu lokalizacjach jest poniżej 25%, a według ekspertów wartość tego parametru poniżej 35% oznacza na deficyt wody dla roślin, co wyraźnie widać na wielu krajowych polach (patrz mapy, na których prezentowane wilgotności są przedstawione w procentach).
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)