Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Susza hulała także na Mazurach i w Małopolsce

Obrazek

Jak informują nas rolnicy z tych regionów susza trwająca kilka  tygodni wypaliła przede wszystkim zboża. Padające obecnie deszcze niewiele już niestety pomogą.

Jacek Daleszyński23 lipca 2015, 11:51

W powiecie węgorzewskim na Mazurach nie padało od 8 maja do 28 czerwca. Dopiero wtedy spadł pierwszy deszcz. Brak opadów spowodował jednak tak wielką suszę, że zboża jare praktycznie usychały na pniu. Jak informuje nas rolnik z tego regionu jego plantacje jęczmienia jarego nieco się po deszczach zazieleniły, ale spodziewa się raczej mizernego plonu. Są jednak pola, szczególnie ze słabszą glebą, na których zboża rosną w postaci kęp. Tylko na cięższych stanowiskach z lepszą glebą zboża mogą dać przyzwoity plon.
Od 28 czerwca trwa okres deszczowy i w związku z tym żniwa opóźniają się. Rzepaki nie są jeszcze koszone, a właściwe duże żniwa zaczną się najprawdopodobniej po 1 sierpnia. Na całe szczęście region ten ominęły ostatnie nawałnice z silnym wiatrem i gradem. Nadwyrężone suszą uprawy nie zostały dodatkowo osłabione przez nawałnice. Otrzymaliśmy także informacje, że rolnicy w tym regionie raczej nie ubezpieczają swoich upraw, zatem tym bardziej dotkliwie odczują oni suszę. Z relacji rolnika kontaktującego się z naszą redakcją wynika, że rolnicy zniechęcają się niedokładnym szacowaniem i niskimi odszkodowaniami, które nie są adekwatne do poniesionych strat.


W Małopolsce natomiast w okolicach Limanowej producenci bydła narzekają na suszę, która bardzo mocno ograniczyła plon na użytkach zielonych. Część rolników, którzy mieli znikome zapasy paszy z zeszłego sezonu już zaczyna skarmiać pierwszy tegoroczny pokos, którego plon był niższy o około 20–30%. Padające deszcze poprawiają kondycję roślin, jednak zaległości nie da się już nadrobić. Temperatura i ilość opadów poprawiły także sytuację w kukurydzy, która w tym roku ciężko znosiła suchą i zimną wiosnę. Pozostaje mieć nadzieję, że dobre warunki utrzymają się i rolnicy utrzymujący bydło zbiorą wystarczającą ilość paszy.


Zapraszamy wszystkich do dyskusji na temat skutków suszy i ostatnich opadów deszczu w komentarzach na naszym portalu oraz na facebooku. Zapraszamy również do kontaktu drogą mailową: redakcja@topagrar.com.pl.


jd, fot. Turek1 z 2
Jęczmień ozimy, stan z 22 czerwca, pow. węgorzewski na Mazurach.

Jęczmień ozimy, stan z 22 czerwca, pow. węgorzewski na Mazurach.

2 z 2
Jęczmień ozimy, stan z 22 czerwca, pow. węgorzewski na Mazurach.

Jęczmień ozimy, stan z 22 czerwca, pow. węgorzewski na Mazurach.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)