Susza rolnicza nęka zachodnią Polskę. Najgorzej jest w uprawie kukurydzy
Susza rolnicza nie ustępuje. W 8. okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2022 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą wynosiła –111 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju, ale największy w zachodniej Polsce. W najgorszej sytuacji znajdują się uprawy kukurydzy.
Susza rolnicza nęka zachodnią Polskę

Susza w 14 województwach, na 13 uprawach
- kukurydza na ziarno,
- kukurydza na kiszonkę,
- krzewy owocowe,
- rośliny strączkowe,
- warzywa gruntowe,
- tytoń,
- zboża jare,
- truskawki,
- chmiel,
- zboża ozime,
- ziemniak,
- drzewa owocowe,
- burak cukrowy.
Najgorsza sytuacja w uprawach kukurydzy
Największy zasięg suszy rolniczej jest obecnie notowany w uprawach kukurydzy na ziarno. Zjawisko występuje w 671 gminach, na obszarze 5,71% gruntów ornych kraju i zwiększyło się o 2,32 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania. Wśród upraw kukurydzy na kiszonkę obejmuje ono również 671 gmin, a wzrost wynosi 7,87 punktu procentowego.
W uprawach roślin strączkowych susza wystąpiła w 443 gminach (wzrost o 8,43 pp), u zbóż jarych, wystąpiła w 138 gminach, w ziemniaku w 47, a dla buraka cukrowego w 2 gminach.
Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach za pomocą map oraz tabel zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej, w zakładce: Mapy zagrożenia suszą\Wybierz uprawę\Wybierz okres – należy wybrać Zasięg maksymalny, z którego jednoznacznie wynika informacja o suszy dla województw i kraju. Przedstawione dane są sumą wszystkich gmin i powierzchni objętych suszą od początku jej monitorowania, tj. od 21 marca 2022 r.
bie